چگونه از شکستن النگو طلا جلوگیری کنیم؟

النگو را همه می‌شناسیم، دایره‌های طلایی که قفل ندارند و برای استفاده باید آن را از دست و میان انگشتان عبور دهید تا روی مچ دست قرار بگیرد. النگو را می‌توان به صورت تکی یا چندتایی استفاده کرد. النگوهای طلا و الماس از جمله رایج‌ترین النگوها در جهان بشمار می‌روند. البته در سال‌های اخیر، نمونه‌های دستبندی النگو بسیار محبوب‌تر از گزینه‌های کلاسیک است. به این خاطر که در دست کردن و بیرون آوردن النگوی سنتی چندان آسان نیست. بعلاوه طراحی‌های این مصنوع طلا هم تقریبا قدیمی و از مد افتاده است و این روزها کمتر کسی سراغ النگوی طلا می‌رود.

البته مدل مچ‌دستی النگو این روزها بسیار پرکاربرد است. دستبند مچ دستی همچون النگو کاملا ثابت نیست و قابلیت گشاد شدن دارد. به این صورت که از محلی که دستبند باز است، آن را باز می‌کنید، دور مچ دست قرار می‌دهید و سپس رهایش می‌کنید تا به حالت النگویی خود بازگردد. به همین صورت هم می‌توانید آن را از دست در بیاورید. مدل‌های بسیار متنوعی از این مدل النگو را می‌توانید در گالری پرسته پیدا کنید.

.

۶ دلیل خم شدن یا شکستن النگوی طلا

وقتی یک النگوی طلای جدید خریداری می‌کنید، کاملا گرد و دایره‌‌ای است. اما ممکن است مدتی بعد از استفاده­‌ی مداوم، متوجه شوید که النگوی شما تغییر شکل پیدا کرده است. البته این اتفاق برای همه‌ی النگوها روی نمی‌دهد و فقط برخی از آنها ممکن است به این مشکل دچار شوند. یکی از دلایل این امر می‌تواند به پایین بودن کیفیت النگو مربوط باشد. به همین خاطر است که یکی از دغدغه‌های مهم خانم‌ها هنگام استفاده از طلا و جواهراتشان، خم شدن یا شکستن النگوهایشان است.

النگوها معمولا در اثر ضربه دیدن حین انجام کارهای خانه آسیب می‌بینند. اما علت‌های دیگری نیز برای این مشکل وجود دارد که در ادامه، رایج­ ترین دلایل خم شدن یا شکستن النگو را برایتان نوشته‌ایم.

۱. فشار فیزیکی

از دلایل اصلی خم شدن وشکستن النگو طلا، فشار فیزیکی است؛ یعنی وقتی النگو در دستان شماست، کارهای سنگینی انجام می دهید که باعث خم شدن النگو می‌شود.

۲. جنس النگوی طلا

طلای خالص یک ماده نرم است، به همین علت هرچه عیار طلا بالاتر باشد امکان ساییدگی و تغییر فرم بیشتری در آن وجود دارد. مهم­ترین علت برای خم شدن النگو یا انگشتر طلا می‌تواند جنس آن باشد.

۳. سایز النگو

از دیگر دلایل شکستن النگو طلا، می‌توان به سایز انگشتر اشاره کرد. خوب است در هنگام خرید و انتخاب النگو به سایز دست خود به خوبی توجه کنید و النگوی مناسب برای سایز دست خود را بخرید. به این ترتیب، علاوه‌بر پیشگیری از شکستن النگوها، از آسیب دیدن دست خود هم پیشگیری می‌کنید.

۴. ظریف بودن النگو

در صورت ظریف بودن النگو باید دقت بیشتری در خصوص نگهداری از آن داشته باشید؛ چون طبیعتا احتمال خم شدن یا شکستگی آن بیشتر می‌شود. النگوهای باریک و ظریف با کوچک‌ترین ضربه یا فشاری خم یا دچار شکستگی می‌شوند.

۵. ضربه یا کشیدگی

النگو ممکن هست در اثر ضربه یا کشیدگی تغییر شکل دهد به طوری که دیگر قابل استفاده نباشد و جلوه و زیبایی گذشته خود را از دست بدهد. این موضوع خیلی ناراحت کننده است، به خصوص اگر النگو یادگاری باشد یا این که آن را هدیه گرفته باشید. اما خیلی هم ناراحت نباشید چون اگر این اتفاق برای النگوی شما روی دهد می‌توان آن را تعمیر کرد تا درست مثل روز اول شود.

۶. گذر زمان و فرسودگی

فرقی نمی‌کند که زیورآلات از چه جنسی باشند، وقتی فرسوده می‌شوند، احتمال شکستن یا فرسودگی آنها زیاد است. این فرسودگی و تغییر فرم در طلا به علت نرم بودن این فلز، بیشتر رخ می‌دهد. به همین خاطر بسیار مهم است که به نظافت و نگهداری طلاها توجه بیشتری داشته باشید.

.

۴ راه برای جلوگیری از شکستن النگو طلا

تا اینجای مطلب متوجه شدیم که چه عواملی باعث شکستن یا خم شدن النگوی طلا می‌شود. در ادامه می‌خواهیم روش‌های پیشگیری از مشکل را در اختیارتان قرار دهیم.

۱- استفاده از النگو در مواقع خاص

برای پیشگیری از شکستن یا آسیب دیدن النگوها بهتر است آنها را فقط در مناسبت‌ها، مراسم و مهمانی‌ها استفاده کنید. با این کار باعث افزایش طول عمر، درخشش و زیبایی النگو خواهید شد. اگر النگوهای شما به‌شکلی است که نمی‌توانید راحت آن را از دست خارج کنید، باید در نگهداری از آنها مراقب بیشتری به خرج دهید و مواظب باشید که فشاری به آنها وارد نشود.

۲- احتیاط هنگام انجام کارهای سنگین

  • سعی کنید هنگام انجام فعالیت‌های سنگین که احتمال آسیب رسیدن به النگوهای شما بیشتر است، النگوها را از دستان خارج کنید تا از ضربه و کشیدگی جلوگیری شود.
  • هنگام انجام هرگونه حرکات ورزشی، مخصوصا قبل از ورود به استخر النگوها را از دست خود خارج کنید.
  • برای اینکه النگوها دچار فرسودگی و سایش نشوند، بهتر است که هنگام انجام کارهای خانه که از مواد شوینده یا اسیدی استفاده می­‌کنید، النگوها را از دستان خود خارج کند.
  • هنگام درآوردن النگوها از دست، به روش صحیح و مطمئن این کار را انجام دهید تا حین انجام این کار، النگوها­ی شما دچار تغییر شکل یا کشیدگی نشوند.

۳- دقت و احتیاط در زمان درآوردن النگوها

هنگام درآوردن النگوها از دست، از روش‌های صحیح و مطمئن استفاده کنید تا حین انجام این کار، النگوها­ی شما دچار تغییر شکل یا کشیدگی نشود. پس از خارج کردن النگوها از دست‌های خود، آنها را در محلی مطمئن مانند جعبه‌­ی جواهرات قرار دهید که خیالتان از وارد شدن آسیب‌های احتمالی به آنها راحت باشد.

۴- احتیاط و دقت فراوان در استفاده­‌ی روزمره از النگوها برای پیشگیری از شکستن آنها

اگر امکان درآوردن مرتب النگوها را ندارید، در نگهداری از آنها بسیار کوشا و مراقب باشید که فشاری به آنها وارد نشود. اگر از طلا و جواهرات خود به خوبی مراقبت کنید، جواهرات شما طول عمر بیشتری خواهند داشت و جلوه و زیبایی خود را حفظ خواهند کرد. در نتیجه، دوام و ماندگاری بیشتری خواهند داشت و به این ترتیب شما می­‌توانید به چشم سرمایه‌­های طلایی به جواهرات خود بنگرید.

.

منابع:
.https://parasteh.com

- مطالب مرتبط -

«جواهرات و زیورآلات»

error: Alert: Content is protected !!