طلای آب شده یا اسکرپ گلد چیست؟

بنابراین هر کالا یا محصولی که در ساخت آن از طلا استفاده شده باشد را می‌توان ذوب و دوباره استفاده کرد و به همین خاطر به عنوان طلای آب شده از آن یاد می‌شود. از انگشتر و گردنبند گرفته تا شمش.

به طور مثال، اگر طلاهای قدیمی خود را بفروشید، طلافروش آن را به کارخانه می‌فرستد و به آن «طلای آب شده» می‌گویند.

دلیل این نامگذاری این است که شکل طلاها و عیارهای آنها با هم فرق دارد به همین خاطر همه با هم ذوب می‌شوند. یعنی این گونه طلاها با ارسال شدن به ری گیری، تازه بعد از ذوب، عدد صحیح عیارشان مشخص می‌شود.

اصطلاح آب‌شده برای متفرقات طلا از قبیل النگو، انگشتر و دیگر موارد به کار می‌رود که به خاطر تفاوت اجرت و عیار، هیچ کدامشان معیار پایه‌ای برای بازار طلا نیستند.

.

طلای آب شده را چگونه اندازه‌گیری می‌کنند؟

طلای دست دوم پس از خرید و فروش اغلب بر اساس اونس تروا اندازه‌گیری می‌شود: ۱ اونس تروا برابر است با ۳۱.۱ گرم. (یک گرم مساوی است با ۰.۰۳۲ اونس تروا)

یک اونس معمولی برابر با ۲۸.۳۴ گرم است یعنی یک گرم مساوی است با ۰.۰۳۵ اونس.

البته باید بدانید، معیار قیمت گذاری طلا با عیارهای مختلف در بازار ایران بر اساس طلای آب شده ۱۷ عیار ( یا طلای ۷۰۵ ) است.

در ایران بر خلاف بازار طلای جهانی که قالب ۳۱.۱۰۳ گرمی از طلای خالص ۲۴ عیار معیار قمیت‌دهی مشتقات طلا هستند، تنها واحد گرمی طلا آب شده معیار است.

از دیگر معیارهای اندازه گیری طلا آب شده در جهان pennyweight است که به اختصار dwt نوشته می‌شود. یک پنی‌ویت تقریبا معادل ۱.۵۵۵ گرم، ۰.۰۵ اونس تروا یا ۰.۰۵۵ اونس است. یا برعکس، یک گرم برابر است با ۰.۶۴ پنی‌ویت، یک اونس تروا برابر  ۲۰ dwt است و یک اونس برابر با ۱۸.۲۳ dwt است.

مهم‌ترین ویژگی طلای آب شده، خلوص آن است. خلوص آب شده مشخص می‌کند که چه مقدار از آن طلای خالص است و چه مقدار از دیگر فلزات ساخته شده است.

خلوص طلا با عیار مشخص می‌شود. بیشترین خلوص طلا هم ۲۴ عیار است یعنی طلا کاملا خالص و بدون هیچ فلز دیگری است.

برای تبدیل عیار به درصد کافیست عدد عیار را تقسیم بر ۲۴ کنید. به طور مثال، طلای ۱۴ عیار دارای ۵۸.۳ درصد طلای خالص است. (۱۴ تقسیم بر ۲۴)

.

چگونه قیمت و ارزش طلای آب شده را می‌توان مشخص کرد؟

ارزش و بهای طلای آب شده به وزن و خلوص آن بستگی دارد. بنابراین، اگر وزن دقیق آب شده را بدانید و از قیمت هر واحد طلا هم مطلع باشید، می‌توانید به صورت حدودی قیمت و بهای طلای آب شده را مشخص کنید.

به عنوان مثال، اگر ۱۰۰ گرم طلای ۱۸ عیار داشته باشید، میزان طلایی که بدست می‌آورید ۷۵ درصد است (۱۸ تقسیم بر ۲۴). به زبان ساده‌تر، شما ۷۵ گرم طلای خالص خواهید داشت.

برای بدست آوردن ارزش پولی این میزان طلا، باید ۷۵ گرم را ضربدر قیمت روی هر گرم طلا کنید. سپس به طور حدودی بهای طلا آب شده خود را بدست خواهید آورد.

البته تصور نکنید که با همین قیمت هم می‌توانید آن را به فروش برسانید. بسیاری از خریداران طلای دست دو ۲۰ تا ۴۰ درصد از قیمت اصلی کم می‌کنند. یعنی به خودشان تخفیف می‌دهند. به این خاطر، پولی که دستتان را می‌گیرد کمتر از رقمی است که با حساب و کتاب خودتان بدست آورده‌اید. این یک عرف جهانی است.

.

آیا طلای آب شده را راحت می‌توان فروخت؟

گفتیم طلای دست دوم که قرار است دوباره ذوب شود را طلای آب شده می‌گویند. پس بسیاری از مغازه‌های طلا و جواهرفروشی، خرید هم دارند. فقط کافیست طلای خود را نزد فرد مطمئنی ببرید تا به قیمت مناسب آن را خریداری کند.

طلافروش‌ها با قیمتی بسیار کمتر از ارزش واقعی طلا جنس شما را خریداری می‌کنند.

این را در نظر داشته باشید که فروشنده‌های مختلف ممکن است قیمت‌های متفاوتی به شما پیشنهاد بدهند. پس عجله نکنید و طلا آب شده خود را به چند مغازه نشان دهید و دست آخر به کاسبی بفروشید که با قیمت بالاتر و منصفانه‌تر طلا را از شما می‌خرد.

اما باز هم یادآوری می‌کنیم که فروشنده‌های طلا و جواهر اغلب با قیمت ۶۰ تا ۸۰ درصدی بازار طلای شما را قیمت‌گذاری می‌کنند و بهای اصلی آن را به شما پرداخت نخواهند کرد. به طور مثال اگر ۱۰ گرم طلای ۱۴ عیار دارید (بدون حساب کردن سنگ‌ها و قفل‌هایی که طلا نیستند) یعنی شما ۵.۸۳ گرم طلای خالص دارید. اگر فرض کنیم که مظنه بازار ۱۲۰۰ دلار برای هر اونس ترواست، یعنی هر گرم طلای خالص ۳۸.۵۸ دلار قیمت دارد (۱ اونس تروی = ۳۱.۱ گرم)، بنابراین؛ ارزش طلای شما در بازار جهانی ۲۲۵ دلار است (۵.۸۳ ×۳۸.۵۸ دلار).

این در حالیست که خریدار طلای آب شده ۶۰ تا ۸۰ درصد این مبلغ را به شما پرداخت خواهد کرد. یعنی پولی حدود ۲۳.۱۵ تا ۳۰.۸۶ دلار برای هر گرم دریافت خواهید کرد. یعنی برای ۱۰ گرم ۱۳۴.۹۶ تا ۱۷۹.۹۱ دلار پول دست شما را می‌گیرد.

.

آیا با خرید طلای آب شده ضرر می‌کنیم؟

باید بدانید که طلای آب شده در حقیقت طلایی است که باید بین کارخانجات، طلافروشان، بنکداران و مغازه‌های طلافروشی جا به جا شود و مواد اولیه‌ای است که مورد نیاز این صنف است. اما نوسان‌های نرخ ارز باعث شده تا مردم برای فرار از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به خرید طلای آب شده روی بیاورند، غافل از آنکه این خرید می‌تواند زیان سنگین مصرف‌کنندگان را به دنبال داشته باشد.

طلای آب شده به گونه‌ای است که مردم عادی نمی‌توانند کیفیت آن را تشخیص دهند. حتی گاهی خود طلافروش‌ها نیز در مواردی تخصص لازم برای تشخیص چشمی آن را ندارند. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، برای تعیین عیار، طلا آب شده باید در آزمایشگاه کاملا ذوب شود و پس از‌آن تازه عیار آن به درستی تعیین شود.

باید توجه داشته باشید که طلایی که مردم با فاکتور خرید می‌کنند دارای شناسنامه است که در آن کد سازنده، عیار مصنوع طلا و کد کارگاه موجود است و حتی کد شهری که در آن ساخته شده است هم بر روی آن حک شده است و حتی پس از ۱۰ سال از خرید می‌توان پیگیری لازم را انجام داد. اما طلای آب شده نه فاکتور و نه شناسنامه دارد و ممکن است حتی فروشندگان زیر خرید بزنند و بگویند که از ما خریدی انجام نشده است.

دلیل اینکه می‌گویند طلای دست دوم خریداری نکنید این است که به دفعات گزارش شده یکسری فرصت طلب در کارگاه‌های زیرزمینی مس، نقره و آلیاژ‌های زرد رنگ را ترکیب کرده و محصول را به نام طلای دست دوم به مردم و حتی طلا فروشان می‌فروشند.

برای مشخص شدن عیار کار، طلا باید قیچی شود و، چون در ظاهر نو به نظر می‌رسد، نمی‌توان به طور دقیق عیار و کیفیت کار را تایید کرد و از این رو کسی که آن طلا را می‌خرد دچار مشکل می‌شود.

.

منبع: پرسته | https://parasteh.com

- مطالب مرتبط -

«جواهرات و زیورآلات»

error: Alert: Content is protected !!