راهنمای زیورآلات زنجیر

انواع مدل زنجیر

بر اساس نوع بافت زنجیر و نحوه پیوند شدن حلقه‌های آن، زنجیرهای طلا را به چند مدل دسته‌بندی می‌کنند. درباره هر دسته‌بندی خواهیم گفت که برای مردان مناسب‌ترند یا زنان.

زنجیر کابلی

سبک زنجیر کابلی کلاسیک است و ساده‌ترین نوع زنجیر به شمار می‌رود. از بیضی‌های یکسان و با یک الگوی یکنواخت ساخته شده است. در ضخامت‌های مختلفی وجود دارد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای هدیه‌دادن است. با وجود سادگی‌اش بسیار ظریف است و به‌همین‌دلیل هم برای مردان و هم برای زنان مناسب است.

خرید زنجیر طلا - زنجیر کابلی

.

زنجیر فیگارو

سبک این زنجیر فانتزی‌تر از مدل‌های دیگر است. الگوی آن به این صورت است که بعد از هر دو یا سه حلقه کوتاه، یک حلقه بلند قرار می‌گیرد (تصویر را ببینید). مبدأ آن ایتالیاست و هم برای مردان و هم برای زنان مناسب است. معمولا از این زنجیر در ساخت گردنبند و دستبند استفاده می‌کنند.

خرید زنجیر طلا - زنجیر فیگارو

.

زنجیر مارینر یا ملوانی

ظاهر این زنجیر تقریبا مردانه است و به‌همین‌دلیل برای مردان مناسب‌تر است. حلقه‌های این زنجیر به‌صورت بیضی‌هایی هستند که در هم قفل شده‌اند و بین هر بیضی یک میله قرار دارد. ازآنجاکه شبیه لنگر به نظر می‌رسد، آن را مارینر می‌نامند. در ضخامت‌های مختلفی وجود دارد. معمولا مردان از نوع پهن‌تر آن استفاده می‌کنند.

این زنجیر نوع مدرن هم دارد که مارینرپاف نامیده می‌شود و در بین افراد مختلف محبوبیت یافته است:

خرید زنجیر طلا - زنجیر مارینر یا ملوانی

.

زنجیر طنابی

این زنجیر طراحی پیچیده‌ای دارد و بسیار استادانه درست شده است. کاملا شبیه یک طناب است که رشته‌های آن به هم بافته شده‌اند. معمولا با آویز از آن استفاده می‌کنند.

خرید زنجیر طلا - زنجیر طنابی

.

زنجیر کوبایی

طراحی زنجیر کوبایی سنتی است و قدمت زیادی دارد. نوع بافت آن کاملا ساده و الگوی تکرارشونده دارد. در برخی زنجیرهای کوبایی نگین الماس هم کار می‌کنند. معمولا اندازه‌های بزرگتر آن موردعلاقه مردان است؛ مخصوصا اگر ورزشکار، هنرمند یا خواننده رپ باشند!

خرید زنجیر طلا - زنجیر کوبایی

.

زنجیر اسپیگا

این زنجیر هم بسیار ظریف و پیچیده است. از حلقه‌های بیضی‌شکل پیچ‌خورده تشکیل شده که سبب می‌شود ظاهر آن شبیه یک قیطان طلایی نرم به نظر برسد. اسپیگا به‌معنای گندم است. ظرافت و شیک‌بودن این زنجیر آن را در بین خانم‌ها محبوب کرده است. می‌توانید آن را به تنهایی یا با آویز استفاده کنید.

خرید زنجیر طلا - زنجیر اسپیگا

.

زنجیر سنگاپوری

این یکی از ظریف‌ترین و زیباترین انواع زنجیر است. شهرت آن به‌خاطر دوام و استحکام بالای آن است. سبک آن کلاسیک است و از الیاف طلا درست می‌شود که به هم بافته شده‌اند. کل زنجیر حالت پیچ‌خورده دارد.

خرید زنجیر طلا - زنجیر سنگاپوری

.

زنجیرهای توپی

این زنجیرها از مهره‌ها یا گوی‌های گرد و کروی تشکیل شده‌اند که با یک رشته طلای نازک در فواصل کوتاه به هم متصل شده‌اند. این زنجیرها مخصوصا در بین مردان بسیار محبوب‌اند. ضخامت مهره‌ها معمولا بین 1 تا 2 میلی‌متر است.

خرید زنجیر طلا - زنجیر توپی

.

زنجیر باکس

این زنجیر که به زنجیر ونیزی هم معروف است، از اتصال دانه‌های مربع‌شکل به هم ساخته شده و هم با آویز هم بدون آویز از آن استفاده می‌کنند. تعمیر آن در صورت پاره‌شدن نسبت به سایر زنجیرها ساده‌تر است و می‌توان با خارج‌کردن مهره شکسته یا جایگزین‌کردن آن با مهره سالم، دوباره آنها را به هم متصل کرد. این زنجیر در بین خانم‌ها محبوب‌تر است و ضخامت آن از  ۰٫۵ تا ۱٫۵ میلی‌متر متغیر است.

خرید زنجیر طلا - زنجیر باکس

.

زنجیر ماری

این زنجیر از حلقه‌های کوچک تشکیل شده است که به‌صورت صفحه‌ای تخت یا نواری به هم گره خورده‌اند و آن‌قدر به هم نزدیک هستند که به‌شکل یک تیوب یا لوله پیوسته درمی‌آید. ظاهر آن شبیه پوست مار است. این زنجیرها بسیار ظریف هستند و انعطاف‌پذیری بالایی دارند. یک آویز ظریف زیبایی آنها را تکمیل می‌کند. بیشتر مناسب خانم‌هاست.

خرید زنجیر طلا - زنجیر ماری

.

زنجیر رولو

حلقه‌های این زنجیر یکسان و معمولا گرد هستند. شبیه زنجیر کابلی است اما به‌جای بیضی گرد است.

خرید زنجیر طلا - زنجیر رولو

.

زنجیر کورب

حلقه‌های این زنجیر هنگامی که روی سطح صاف قرار می‌گیرند حالت مسطح دارند. این مدل بیشترین تنوع را از نظر پهنای زنجیر دارد. در ایران به زنجیر کارتیر هم معروف است. هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها مناسب است.

خرید زنجیر طلا - زنجیر کورب

.

استحکام کدام یک از زنجیرهایی که گفتیم بیشتر است؟

اگر زنجیر را برای استفاده هر روز می‌خواهید باید به میزان محکم‌بودن آن دقت کنید. در بین تمام انواع زنجیر، زنجیرهای کابلی، فیگارو و مارینر محکم‌تر از همه هستند. دلیلش این است که:

  • دانه‌های این زنجیرها به‌شکل جداگانه لحیم می‌شوند؛
  • می‌توان آنها را ضخیم‌تر و بادوام‌تر ساخت؛ اما همچنان انعطاف‌پذیری خودشان را حفظ می‌کنند؛
  • ازآنجاکه نقاط خمیدگی ندارند، به‌راحتی شکسته نمی‌شوند و دربرابر خم‌کردن، پیچاندن، تا کردن یا گره‌خوردن مقاوم‌اند؛
  • در موارد نادری که یکی از حلقه‌ها خراب شود، می‌توان زنجیر را با تعویض آن حلقه یا وصل‌کردن حلقه‌های دو طرف تعمیرش کرد.

 

.

نوع قلاب یا قفل زنجیر طلا را انتخاب کنید

قفل لابستر یا خرچنگی

قلاب یا قفل زنجیر به شکل‌های مختلفی ساخته می‌شود و هریک استحکام خاصی دارند. بااینکه قفل زنجیر به‌راحتی قابل‌تعویض است، بهتر است از ابتدا زنجیری را خریداری کنید که قفل محکمی داشته باشد. اگر قفل بشکند، زنجیر از گردن‌تان می‌افتد و ممکن است گم شود.

به‌طورکلی، محکم‌ترین و ایمن‌ترین مدل قفل زنجیر طلا قفل لابستر یا خرچنگی است (این اسم به‌دلیل شباهت این قفل با چنگال نوعی خرچنگ که به لابستر معروف است روی آن گذاشته شده است. بازکردن و بستن این قفل بسیار راحت است. نوع طراحی آن به گونه‌ای است که ناخواسته باز نمی‌شود. برخی از متداول‌ترین قفل‌های زنجیر عبارت‌اند از:

قفل چنگکی یا قلاب

کار کردن با این قلاب بسیار آسان است، اما شاید به اندازه قفل‌های خرچنگی ایمن نباشد.

خرید زنجیر طلا - قفل چنگکی یا قلاب

قفل حلقه‌ای فنری

این قفل هم گزینه مطمئنی است، اما برای بستن آن باید از کسی کمک بگیرید. بازکردن آن راحت‌تر از بستن آن است، اما باز هم ممکن است به کمک نیاز داشته باشید.

خرید زنجیر طلا - قفل حلقه‌ای فنری

قفل مغناطیسی

در دو انتهای زنجیر دو قطعه قرار می‌دهند که در آنها مگنت تعبیه شده است. این مگنت‌ها قوی هستند و باز و بسته کردن آنها آسان است، اما به اندازه قفل خرچنگی مطمئن نیستند.

خرید زنجیر طلا - قفل مغناطیسی

قفل جعبه‌ای

این قفل از دو بخش تیغه و شیار تشکیل شده است. برای بستن این قفل تیغه را درون شیار آن قرار می‌دهید. دکمه‌ای هم در آن تعبیه شده است که با فشار آن قفل باز می‌شود.

خرید زنجیر طلا - قفل جعبه‌ای یا باکس

قفل پیچی

این قفل کاملا شبیه پیچ است که در یک محفظه مارپیچی قرار می‌گیرد و با پیچاندن آن قفل بسته می‌شود. البته احتمال هرز شدن و باز شدن خودبه‌خود این قفل زیاد است. به‌همین‌دلیل ایمنی زیادی ندارد.

خرید زنجیر طلا - قفل پیچی

.

طول یک زنجیر مناسب چقدر است؟

بلندی زنجیر طلا باید متناسب باشد. نه اینکه آن‌قدر کوتاه باشد که خودتان را خفه کنید نه آن‌قدر بلند باشد که به دست و پای‌تان بپیچد. معمولا زنجیرهای بین ۱۴ تا ۲۲ اینچ (۳۵ تا ۵۵ سانتی‌متر) مناسب هستند.

اگر قصد ندارید موقع خواب زنجیر را از گردن‌تان باز کنید، اندازه کوتاه‌تر را انتخاب کنید. هر چند بهتر است هنگام خواب زنجیر را باز کنید، زیرا احتمال دارد آن را خم کنید یا به آن آسیب برسانید.

زنجیرهای بلندتر برای مهمانی‌ها مناسب‌تر هستند.

معمولا یک زنجیر 16 اینچی به خط گردن نزدیک‌تر است، ۱۸ اینچی روی استخوان‌های ترقوه قرار می‌گیرد و بلندتر از آن بسته به مدل یقه روی لباس یا زیر آن قرار می‌گیرد. برای اینکه زیبایی زنجیر را دوچندان کنید، لباسی که می‌پوشید باید مناسب باشد.

نکته: همان‌طور که در تصویر می‌بینید اینکه زنجیر با توجه به طولش کجا قرار بگیرد به اندازه گردن و عضلات شانه فرد هم بستگی دارد. مثلا ۱۶ اینچ در اصل باید روی گودی گردن قرار بگیرد، اما در تصویر سمت راست مشاهده می‌کنید که 16 اینچ تا روی استخوان ترقوه فرد آمده است.

.

ضخامت زنجیر را در نظر بگیرید

ضخامت زنجیر باید با کاربرد آن متناسب باشد. اگر زنجیر را برای آویز می‌خواهید، باید اندازه و وزن آویز را در نظر بگیرید. اگر آویز سنگین باشد، بهتر است زنجیر به اندازه کافی ضخیم باشد که بتواند وزن آن را تحمل کند.

اگر موهای بلندی دارید بهتر است زنجیر نازک انتخاب نکنید، زیرا به‌راحتی درهم می‌پیچد و موهای شما به آن گیر می‌کند. زنجیرهای با ضخامت متوسط برای موبلندها بهتر هستند.

مردانی که از زنجیر استفاده می‌کنند معمولا با توجه به شخصیت‌شان ضخامت آن را انتخاب می‌کنند. مردانی که برون‌گرا و پرسروصدا هستند اغلب زنجیرهای ضخیم را می‌پسندند، اما بیشتر مردان کم‌حرف و آرام، هنگام خرید زنجیر طلا مدل نازک‌تر را دوست دارند. (البته قطعا چنین اصلی کلیت ندارد و حدس رفتارهای انسانی بسیار پیچیده‌تر از این حرف‌هاست).

.
منابع:
.https://www.daraje.com

- مطالب مرتبط -

«جواهرات و زیورآلات»

error: Alert: Content is protected !!