راهنمای دکمه سر آستین

دکمه سر آستین چیست؟

یکی از جذاب ترین اکسسوری های مردانه دکمه سرآستین است که ست کردن آن ها به اطلاعات کافی نیاز دارد. فاکتورهایی که هنگام ست کردن آن ها با لباستان باید به آن توجه کنید شامل : متریال استفاده شده، رنگ و نوع طراحی این اکسسوری از این موارد هستند.

آقایانی که می خواهند شیک باشند، هیچ اکسسوری بهتر از دکمه سر آستین برای آن ها نیست. دکمه سردست دکمه هایی هستند که برای تزیین و بستن بخش دو سر آستین پیراهن مردانه استفاده می شوند. یک طرف دکمه سر آستین به اندازه جا دکمه سر آستین است و بخش دیگر آن که بزرگ تر است، تزیینی می باشد.

هر دو بخش دکمه سر آستین با یک میله به هم وصل می شوند. این اکسسوری اکثرا در مراسم رسمی استفاده می شود و تاثیر زیادی در ظاهر کت یا پیراهن مردانه دارد. انتخاب دکمه سر آستین نیاز به مهارت دارد، باید با مدل و رنگ پیراهن تان ست باشد. در ادامه نکاتی را برایتان آورده ایم تا در انتخاب آن به صورت حرفه ای عمل کنید.

 

نکات کلی در انتخاب دکمه سر آستین:

مراحل استفاده از دکمه سرآستین به شرح زیر است:

۱.در بیشتر مدل های دکمه سرآستین بخش کوچکتر باعث اتصال سرآستین های پیراهن به یکدیگر میشود.

۲.قسمت لولایی پشت دکمه سرآستین را بچرخانید تا به صورت خطی درآید.

۳.سرآستین های پیراهنتان را روی هم قرار دهید. (باید روی سرآستین پیراهن،سوراخ مناسب برای دکمه سرآستین وجود داشته باشد).

۴.قسمت مستقیم پشت دکمه را از بین سوراخ سرآستین پیراهن عبور دهید طوری که از هر دو سوراخ آن عبور کند و قسمت تزئینی و بزرگ آن به سمت بیرون قرار بگیرد؛یعنی وقتی بازو های شما در پهلو قرار دارد بخش رنگی و تزئینی دکمه سرآستین باید به سمت بیرون باشد.

۵.یکی از مدل های اصلی دکمه سرآستین یک دایره خیلی کوچک است که به وسیله یک میله فلزی به دایره تزئینی بزرگتری متصل میشود.قسمت پشت بعضی از دکمه های سرآستین به شکل لولایی و متحرک است،این مدل از سایر انواع دکمه سرآستین مرسوم تر است.

۶.در مورد مدل هایی که پشت آن به صورت لولایی و متحرک نیست، فقط کافی است که قسمت کوچکتر دکمه سرآستین را از سوراخ آن رد کنید تا قسمت بزرگ و تزئینی به سمت بیرون باشد، این مدل برای قراردادن دکمه در یک طرف سرآستین پیراهن است.

۷.اگر دوست دارید که هر دو طرف سرآستین پیراهنتان دکمه داشته باشد، میتوانید دقیقا روش توضیح داده شده را برای طرف دیگر سرآستین هم انجام دهید.

۸.برای اینکه متمایز و شیک باشید، از دکمه های سر آستین با سنگ قیمتی مثل عتیق یا زمرد استفاده کنید.البته دکمه سرآستین های دست ساز بسیار گران قیمت میباشند.

۹.یادتان باشد هنگامی که از دکمه سرآستین استفاده میکنید، از به کار بردن دکمه معمولی آستین خودداری کنید

.

ساختار دکمه سردست

ساختار دکمه سردست به نحوی است که از سوراخ های سر آستین پیراهن قابل عبور دادن است و با استفاده از قفل یا اجزای برجسته خود، دو طرف سرآستین را در کنارهم نگه داشته و با عث بسته شدن آستین می شود. اکثر دکمه های سردست دارای یک سر بزرگ و حجیم  و ظاهری مزین شده و زیبا هستند. ضمنا دارای یک پایه هستند که باعث اتصال طرف بزرگتر به انتهای آن می شوند، و این پایه است که از سوراخ پیراهن رد می شود. انتهای دکمه سردست نیز غالبا دارای یک بخش متحرک و قفل مانند است که وقتی باز می شود، باعث ثابت شدن دکمه سر دست در جای خود می گردد.

هنگام ست کردن این نوع از زیورآلات باید به 3 فاکتور مهم دقت کنید، آن ها شامل: جنس، رنگ و نوع طراحی آن است. برای اینکه بدانید که این نوع از اکسسوری را در چه موقعیتی و با چه استایلی ست کنید ابتدا باید اجزای آن را بشناسید. سپس نحوه استفاده درست از آن را یاد بگیرید. در انتها با توجه به سه فاکتوری که گفته شد، دکمه سردست مناسب با استایل و سبک پوشش خود را انتخاب کنید.خرید دکمه سردست نقره به افراد خوش پوش و با سلیقه بسیار پیشنهاد می شود.

.

جنس دکمه سر آستین

در ساخت دکمه های سرآستین محدودیت و قانون خاصی وجود ندارد، در ساخت این دکمه های تزئینی می توان از پارچه های مختلف، سنگ های گران بها یا معمولی، طلا، نقره، پلاتین، فیبر کربن، کریستال، لعاب، شیشه، گان متال، مروارید طبیعی، اونیکس، رزگلد، ابریشم، استیل ضد رنگ، نقره استرلینگ، تیتانیوم و… استفاده کرد.

.

انواع دکمه سردست

دکمه های سرآستین از اشکال و ساختارهای متنوع و مختلفی برخوردارند که در ادامه به معرفی برخی از مدل های متداول آن خواهیم پرداخت.

دکمه Whale Back

این مدل دکمه سر آستین، سری صاف و پایه ای مستقیم دارد و بخش انتهایی آن، لولایی شکل است که در هنگام جمع شدن، کاملا روی پایه قرار می گیرد. این مدل یکی از ساده ترین مدل های دکمه سردست است که به علت بزرگ بودن قسمت سری و قفل آن، قابلیت استفاده آسانی دارد. در واقع استفاده از این مدل نسبت به مدل های دیگر رایج تر است.

مدل Bullet Back

این مدل هم مانند مدل قبلی است، اما فقط در قسمت پایه، شکل یک قاب تو خالی را دارد و بخش پایینی و قفل آن، دارای یک قطعه باریک به شکل سیلندر است که در بخش توخالی پایه می چرخد. جهت قفل این مدل دکمه سردست، بایستی قطعه سیلندر شکل در داخل پایه چرخانده شود تا نحوه ی قرار گیری آن عمود با پایه باشد.

مدل زنجیری Chain Link

این دسته از دکمه سر‌دست ها که به دکمه سر‌دست زنجیری معروف است دارای دو سر یکسان است که به وسیله یک زنجیر به یکدیگر متصل شده اند. این مدل دکمه برخلاف دیگر مدل ها خیلی محکم نیست و دو طرف سر آستین را کمی شل نگه می دارد. دو طرف این دکمه تزیینی بوده و سبب پوشانده شدن سر آستین ها می شود.

مدل دکمه ای Stud/Button

این مدل از دکمه سرآستین دارای یک سر بزرگ، یک پایه و یک سر کوچک در بخش انتهایی است. جهت بستن آن باید سر کوچک دکمه اندکی کج شود تا بتواند از سوراخ های سرآستین عبور کرده و مجدد برای اینکه در جای خود محکم بایستد صاف شود. این سردکمه زمانی که بدرستی سر جای خود قرار گرفت، محکم خواهد شد. عدم وجود قطعات متحرک در این مدل باعث ماندگاری بالا و عمر طولانی آن می شود.

مدل دو سری Ball Return

این مدل یکی از انواع دکمه سردست های تزیینی و خاص است که یک پایه خمیده و یک بخش توپ مانند سنگین در انتهای خود دارد که در مقایسه با مدل لولایی مقداری شل است ولی نسبت به مدل زنجیری سفت تر است. در صورتی که این مدل ساخته شده از فلزات گرانبها باشد، از قیمت بالاتری نسبت به مدل های دیگر برخوردار خواهد بود، زیرا بایستی در قسمت انتهایی توپی شکلش مقدار فلز بیشتری استفاده شود.

مدل دو قفل Lucking Dual-Action

مدل دکمه سردست دو قفل، همانطور که از اسم آن مشخص است دارای 2 قفل است و ساختاری لولایی شکل مشابه با قفل فلزی بند ساعت دارد که کل بخش پایه در نقش لولا را دارد. دکمه سردست باز شده، قسمت کوچکتر دکمه از داخل سوراخ های پیراهن عبور می کند و دکمه سرآستین برای اینکه دو طرف آن گرفته شود و بتوانید ببندید، بسته می شود. قسمت رویی آن که در قسمت بالا به عنوان زیبایی کاربرد دارد و بزرگتر از پایه است. مدل دوقفل مدلی جدید و مدرن است که هم براحتی بسته می شود و هم سرآستین را بسیار سفت نگه می دارد.

دکمه سر آستین پارچه ای Fabric

در دکمه سر دست پارچه ای، ترکیبی از پارچه و فلز استفاده شده است. نحوه ی بسته شدن این مدل از دکمه سردست می تواند مانند هر کدام از مدل های بالا باشد، با این تفاوت که بخش رویی این دکمه با استفاده از پارچه تزیین شده است. قاب اصلی قسمت رویی دکمه با پارچه بسیار بادوام و شیک پوشانده شده است و قسمت پایه فلزی است. این مدل از دکمه سرآستین نیز جزء استایل های کژوال قرار می گیرد.

دکمه سردست مدل گره ای Knot

مدل گره ای دارای دو سر بوده و مانند دکمه ی زنجیری است که بوسیله بندی کوتاه و انعطاف پذیر به هم متصل هستند و دو سر آن گره های تزیین شده قرار دارند. معمولا برای ساخت این مدل دکمه سر‌دست از ابریشم استفاده می شود و بر خلاف سایر دکمه‌های سردست از جنس نخ بسیار مستحکم و بادوام است. این مدل به دلیل داشتن شکلی مانند گره دارای استایل کژوال می باشد بخصوص اگر رنگی شاد و جذاب داشته باشد. این مدل دکمه سر دست دارای رنگبندی بسیاری است.

.
منابع:

.https://web2all.ir
.https://bazargate.com

- مطالب مرتبط -

«جواهرات و زیورآلات»

error: Alert: Content is protected !!