راهنمای زیورآلات زمرد

زمرد یک سنگ قیمتی و با ارزش می باشد که در کشورهای مختلفی معادن این سنگ وجود دارد. زمرد کلمبیا اصل و زمرد افغانستان (پنجشیر) از شناخته شده ترین انواع این گوهر می باشند و به دلیل محبوبیت و استفاده زیاد، خرید و فروش زمرد افغانستان و کلمبیا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و بلحاظ قیمتی، قیمت هر گرم زمرد افغانستان و کلمبیا بسیار بالا است. در ادامه به معرفی چند نوع از این سنگ و در ادامه به بررسی قیمت زمرد خام می پردازیم.

.

 ۴ روش تشخیص زمرد اصل

هنگام خرید زمرد دانستن این نکته که آیا یک سنگ اصل هست یا تقلبی می تواند به شما کمک زیادی جهت تعیین قیمت زمرد خام اصل یا تراشیده شده به صورت نگین بکند. در ادامه به مواردی اشاره میکنیم که دانستن این موارد میتواند به شما در تشخیص نوع اصل این گوهر کمک کند و همین موارد بر روی قیمت زمرد خام تاثیر افزایشی دارند.

۱) اکثر زمردهای به کار رفته در انگشتر زمرد ، گردنبند زمرد و نیم ست زمرد دارای خط و ترک های ریز درونی هستند که بعضی اوقات به وسیله ی چشم قابل مشاهده نیستند. این ترک ها به خودی خود سبب کاهش قیمت زمرد اصل نمی شود و حتی نشانه ای از اصالت آن محسوب می شود. بسیاری از سنگ های مصنوعی که ارائه می شوند فاقد این خط و ترک ها می باشند. بنابراین اگر زمردی دارید که فاقد خط و لکه می باشد و همانند شیشه صاف می باشد در اصل بودن و قیمت زمرد سبز آن شک کنید.

۲) شفافیت و زیبایی این گوهر با جلا دادن و یا با مالیدن روغن مخصوصی بر روی آن افزایش می یابد در حالی که نوع مصنوعی با چنین کاری شفافیتش تغییر نمی کند.
۳) روش دیگر برای تشخیص سنگ اصلی، روش مه می باشد که در این روش بر روی این نگین “ها” می کنید اگه بخار ناشی از دهان بر روی آن به سرعت از بین رفت نشان می دهد که سنگ اصلی است، زیرا این عمل بر اثر انقال گرمایی سریع سنگ زمرد می باشد، به هر حال نوع تقلبی بعد از ها کردن، اثر بخار دیر تر از روی آن می رود.
۴) همان طور که گفتیم سنگ اصلی زیر نور خورشید یا …تغییر رنگ نخواهد داد، اگر زمردی سبب ایجاد شکست نور و تجزیه آن به رنگ های مختلف مانند رنگین کمان شد، یقینا تقلبی می باشد.

.

 شرایط نگهداری

باتوجه به بالا بودن قیمت زمرد کلمبیا اصل و یا دیگر انواع زمرد بایستی حتما در نگهداری از آن کوشا بود:

۱- همیشه پس از آنکه از مواد آرایشی و بهداشتی ،اسپری و  عطر استفاده کردید نگین خود را با آب بشورید در غیر این صورت قیمت زمرد سبز شما کاهش پیدا می کند و مواد شیمیایی ناشی از این مواد باعث صدمه زدن به رنگ آن می شوند.

۲- جواهرات ساخته شده از سنگ زمرد خام به آسانی می توانند خراشیده شوند، پس این سنگ را جدا از دیگر جواهرات نگهداری کنید تا با خراشیده شدن از ارزش و قیمت سنگ سبز شما کاسته نشود.

۳- ممکن است نگین ساخته از سنگ زمرد خام پس از گذشت ۴ سال نیاز به جلا دادن داشته باشند، این کار را به یک شخص حرفه ای بسپارید.

.

تمیز کردن زمرد ها

به عنوان یک قاعده کلی، شما باید زمرد خود را چند بار در سال تمیز کنید.

بعضی افرادجواهرات خود را به یک شخص حرفه ای می دهند تا آن را تمیز کنند،

اما شما همچنین می توانید از زمرد خودتان مراقبت کنید. فقط این دستورالعمل های را دنبال کنید:

1. برای پاک کردن خاکی که در جواهرات زمرد تجمع یافته است، از یک پارچه میکرو فیبر نرم استفاده کنید.

2. یک کاسه را با آب گرم پر کنید و یک صابون ملایم در آن قرار دهید. جواهرات را در مخلوط صابون و آب قرار دهید.

3. برای تمیز کردن جواهرات از یک مسواک نرم یا یک برس مخصوص جواهرات استفاده کنید.

می توانید برای راحتی و دسترسی بیشتر از قلم مو برای تمیز کردن استفاده کنید.

4. یک کاسه دیگر را با آب ولرم پر کنید، جواهرات را درون آن بزارید و مطمئن شوید اثری از صابون نمانده است.

5. طلا و جواهر را با پارچه نرم میکرو فیبر خشک کنید.

هنگامی که جواهر خشک شود، آماده است تا دوباره از آن استفاده کنید.

از پاک کننده اولتراسونیک (یک فرایند است که از فراصوت (معمولاً ۲۰ تا ۴۰۰ کیلوهرتز) و یک محلول پاک کننده (گاهی نیز آب شیر) برای تمیزکردن اجسام استفاده می‌کند.) و همچنین از تمیز کننده های بازاری برای زمرد استفاده نکنید.

.

نکات نگهداری در مواقع استفاده از زمرد

هرگز از زمرد در مواقع خوابیدن، حمام کردن، شنا کردن و ظرف شستن استفاده نکنید.

همیشه بعد از اینکه از مواد آرایشی و اسپری و  عطر استفاده کردید زمرد خود را بپوشید.

مواد شیمیایی حاصل از این مواد باعث صدمه زدن به زمرد می شوند.

جواهرات زمرد به راحتی می توانند خراشیده شوند، بنابراین آن را جدا از سایر جواهرات نگهداری کنید.

ممکن است زمرد ها بعد از گذشت چند سال نیاز به جلا دادن داشته باشند، این مسئله را به یک فرد حرفه ای بسپارید.

.
منابع:

.https://sharafonline.ir
.https://www.javaheribina.com

- مطالب مرتبط -

«جواهرات و زیورآلات»

error: Alert: Content is protected !!