راهنمای زیورآلات مروارید

راه‌های تشخیص مروارید اصل از تقلبی

قبل از شروع، باید یادآوری کنیم که منظورمان از مروارید اصل، مروارید هم طبیعی و هم پرورشی است. درمورد مرواریدهای طبیعی و پرورشی هم قبلا در مطلب انواع مروارید برایتان توضیح داده بودیم. در مطلب حاضر، یاد می‌گیریم برای تشخیص مروارید اصل از تقلبی دنبال چه نشانه‌هایی بگردیم. این شما و این راه‌هایی که شاید با امتحان‌کردن‌شان به نتیجه برسید:

۱. دنبال نواقص ظاهری جزئی باشید

جالب است بدانید که شکل ظاهری مرواریدهای اصل معمولا کاملا گرد و قرینه نیست. اگر خوب دقت کنید، در مرواریدهای اصل به‌احتمال زیاد به نواقص ریزی برخواهید خورد که اتفاقا زیبایی کارند. منظور از نواقصی هم که گفتیم، می‌تواند مثلا اندکی ناصافی یا بی‌تقارنی در برخی قسمت‌ها باشد. به‌دلیل همین ایرادهای جزئی است که میزان بازتاب نور در زوایای مختلف اغلب مرواریدهای اصل یکسان نیست. مرواریدهای اصل عمق درخشش بیشتری هم به‌نمایش می‌گذارند.

مرواریدهای تقلبی معمولا از ظاهری کاملا بدون نقص برخوردارند. یعنی کاملا مدور بوده و از هر سمت و زاویه‌ای که نگاه کنید، درخشندگی و تلألؤی یکسانی می‌بینید.

البته، ناگفته نماند که مرواریدهای اصل هم بعضا کاملا گرد و مدورند، با سطحی بسیار صیقلی و یک‌دست، اما مروارید اصل با چنین مشخصاتی کم گیر می‌آید و بعید است که به تعداد زیاد در گردنبندهای مروارید رشته‌ای استفاده شود. نکته دیگر اینکه گاهی ناصافی‌های سطح مرواریدهای اصل با چشم غیرمسلح به‌راحتی قابل‌رؤیت نیست، اما زیر میکروسکوپ حتما مشهود خواهد بود.

۲. به درخشش آن دقت کنید

درخشش واژه‌ای است که جواهرسازان برای توصیف میزان کمی و کیفی انعکاس نور سنگ‌های قیمتی استفاده می‌کنند. درخشش و برق مروارید هم بخشی از زیبایی این گوهر گران‌بهاست. مروارید باکیفیت باید دارای درخششی روشن و واضح بوده و در معرض نور بدرخشد. حتی گفته شده که وقتی از نزدیک نگاه می‌کنید، باید بتوانید کمی از انعکاس خودتان را هم ببینید.

مشکل اینجاست که درخشش مرواریدهای اصل اما با کیفیت پایین معمولا در حد کدر و اصطلاحا گچی است و به همین دلیل گاهی شاید با مرواریدهای تقلبی اشتباه گرفته شوند. بنابراین، صرفا از روی تست درخشش نمی‌توان به اصالت کار پی برد.

۳. به رنگ نور انعکاسی دقت کنید

اغلب مرواریدهای باکیفیت در زیر نور، انعکاسی رنگی بر سطح‌شان پدیدار می‌شود که اصطلاحا اُوِرتُن (overtone) نام دارد، انعکاسی که به‌سختی با همین ظرافت در مرواریدهای تقلبی قابل‌کپی است. مثلا مرواریدی که در تصویر بالا می‌بینید، دارای اُوِرتُن صورتی است. مرواریدی که بر سطح آن در معرض نور، هاله‌ای از نورهای رنگی ایجاد می‌شود، به‌احتمال زیاد تقلبی نیست. اما این را هم بدانید که برخی مرواریدهای اصل دارای اُوِرتُن محسوسی نیستند و به همین دلیل، اگر درمورد مرواریدی به چنین مشخصه‌ای برنخوردید، لزوما به‌معنی تقلبی‌بودن آن نیست.

۴. در محل سوراخ مروارید دنبال سرنخ بگردید

مرواریدهایی را که قرار است برای گردنبند یا دستبند استفاده ‌شوند، با مته‌های مخصوصی سوراخ می‌کنند تا قابل‌استفاده با بند و زنجیر باشند. از روی مشاهده دقیق محل این سوراخ می‌توان به گمانه‌زنی‌هایی رسید. یادتان باشد که پوشش رنگی مرواریدهای تقلبی در اطراف جای مته، معمولا براثر استفاده مکرر و سایش مرواریدها به هم، دچار رنگ‌پریدگی شده و بدنه زیرین کار که می‌تواند شیشه‌ای یا پلاستیکی باشد، معلوم خواهد بود.

۵. آزمایش دندان را امتحان کنید

سطح مروارید اصل هنگام سایش به دندان، حسی حاکی از دارابودن بافتی با ناهمواری‌های ریز و حالتی شن‌دارگونه خواهد داشت. اما سطح مرواریدهای تقلبی، همان طور که قبلا هم گفتیم، معمولا کاملا صاف و صیقلی است. البته، مروارید اصلی که به‌خوبی پولیش و پرداخت شده باشد هم احتمالا صاف و هموار به نظر می‌رسد.

۶. چند مروارید را به هم بمالید

مرواریدهای اصل معمولا براثر سایش به یکدیگر، کمی حالت اصطکاک ایجاد می‌کنند که به‌دلیل همان نواقص جزئی و ناصافی‌های ریزی است که گفتیم. اما مرواریدهای تقلبی معمولا براثر سایش به یکدیگر، سُر می‌خورند. همچنین از سایش مرواریدهای اصل به هم چه‌بسا مقداری خاکه یا پودر حاصل شود.

۷. دمای آن را حس کنید

مروارید مشکوک را در دست‌تان بگیرید و ببینید که چه حسی روی پوست‌تان ایجاد می‌کند. مرواریدهای اصل معمولا در چند ثانیه اول، یعنی قبل از اینکه براثر تماس با دست‌مان گرم شوند، سرد و خنک به نظر می‌رسند، خنکی‌ای شبیه حس پای برهنه روی سنگ مرمر. اما مرواریدهای تقلبی پلاستیکی معمولا هم‌دمای اتاق به نظر می‌رسند و زودتر در دست، گرم می‌شوند. البته، مرواریدهای غیراصل شیشه‌ای و با کیفیت ساخت بالا هم ممکن است به سردی مرواریدهای اصل به نظر برسند. پس این مورد هم به‌تنهایی آزمایش چندان قابل‌اطمینانی نیست.

۸. به وزن هر مهره دقت کنید

یکی دو مروارید را چند باری بالا بیندازید و به وزن‌شان دقت کنید. اغلب مرواریدهای اصل به‌نسبت سایزشان کمی سنگین‌ترند، درحالی‌که مرواریدهای تقلبی، خصوصا انواع پلاستیکی، بسیار سبک به نظر می‌رسند. برخی انواع مرواریدهای تقلبی شاید حتی به‌طرز اغراق‌آمیزی سنگین‌تر از سایزشان باشند. البته، این آزمایش هم دارای درصد خطای بالایی است، چراکه قضاوت وزن جسمی به این کوچکی می‌تواند برای ما غیرحرفه‌ای‌ها چالش‌برانگیز باشد.

۹. آزمایش پرتاب را هم امتحان کنید

مروارید مشکوک را از فاصله حدود ۶۰ سانتی‌متری روی سطحی شیشه‌ای بیندازید و ببینید که تا چه ارتفاعی برخواهد گشت. اگر ارتفاع برگشت بیش از ۳۰ سانتی‌متر بود، نشانه خوبی است، چراکه ارتفاع برگشت مرواریدهای تقلبی معمولا در این حد نیست.

.

روش های مراقبت و نگهداری از مروارید

مراقبت از مروارید چندان هم کار دشواری نیست و توصیه های زیر چگونگی انجام این کار را به شما آموزش می دهند:

– همواره پیش از استفاده از کرم های مخصوص دست یا بدن، انگشتر مزین به مروارید را از انگشتتان خارج کنید.

– پس از استفاده از جواهرات مزین به مروارید به منظور از بین بردن چربی و آلودگی ها آن را با دستمال نرم و مرطوب تمیز کنید و قبل از قرار دادن آنها درون جعبه ی جواهرات آنها در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شوند.

– به خاطر داشته باشید که هیچ گاه به هنگام تماس با آب از جواهرات مزین به مروارید استفاده نکنید؛ کلر موجود در آب استخرها برای مروارید بسیار مضر است.

– پس از استفاده از جواهرات مزین به مروارید به منظور از بین بردن چربی و آلودگی ها آن را با دستمال نرم و مرطوب تمیز کنید و قبل از قرار دادن آن ها درون جعبه ی جواهرات آنها در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شوند.

– به خاطر داشته باشید که هیچ گاه به هنگام تماس با آب از جواهرات مزین به مروارید استفاده نکنید؛ کلر موجود در آب استخرها برای مروارید بسیار مضر است.

– هرگز زمانی که گردنبند مروارید شما (به خصوص گردنبدهای رشته ایی) مرطوب است از آن استفاده نکنید. زیرا رشته های مرطوب آلودگی را به خود جذب می کنند و تمیز کردن آنها کار دشواری است.

– همواره پس از استفاده از لوازم آرایش، اسپری مو و عطر از جواهرات مروارید خود استفاده کنید زیرا درصورت برخود این مواد با مروارید به آن آسیب وارد می شود.

– هنگامی که قصد خارج کردن گوشواره های دکمه ایی را دارید به جای لمس کردن مروارید، دست خورد را برروی قسمت فلزی آن قرار دهید.

– هرگز برای تمیز کردن جواهرات مروارید از محلول های قوی یا حاوی آمونیاک استفاده نکنید.

– هرگز به منظور تمیز کردن جواهرات مروارید از مسواک یا ابزارهایی که خاصیت سایندگی دارند استفاده نکنید زیرا آنها سطح مروارید را خراشیده می کنند.

آگاهی از نحوه ی نگهداری صحیح از مروارید برطول عمر آن می افزاید، جواهرات مزین به مروارید را در بخشی جداگانه نگهداری کنید زیرا الماس، یاقوت سرخ ، یاقوت کبود، طلا و دیگر مواد، آن را خراشیده می کنند.

مروارید ها را در جعبه هایی با آستر ساتن یا کیسه های مخصوص نگهداری کنید، درصورت استفاده مکرر از گردنبند های مروارید رشته های آن ها را به صورت سالانه تعویض کنید، پس از انجام این کار دقت کنید که مرواریدها به طور کامل به وسیله ی گره از یکدیگر جدا شده باشند ( بهتر است با ابریشم این فاصله ها ایجاد شده باشد) تا بر اثر سائیدن به یکدیگر لایه ی درخشان آن ها مخدوش نشود. درصورت ریز بودن مروارید ها وجود گره چندان خوشایند نیست.

یکی از بهترین توصیه ها به منظور مراقبت از مروارید، استفاده های مکرر از آن است.

.
منابع:

.https://saednews.com
.https://fanoos.gallery

- مطالب مرتبط -

«جواهرات و زیورآلات»

error: Alert: Content is protected !!