راهنمای زیورآلات یاقوت سرخ

یاقوت نوع سرخ‌رنگ و متبلور کوراندوم است که بعد از الماس سخت‌ترین کانی‌ها محسوب می‌شود. درجه سختی یاقوت ۹ در مقیاس موس است. کوراندوم از کانی‌های سنگ‌های آذرین است و نوعی آلومین (اکسید آلومینیوم) محسوب می‌شود که ممکن است حاوی مقدار کمی ناخالصی از عناصری همچون تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن باشد.

.

چند راه تشخیص یاقوت اصل از بدل

در اینجا چند پیشنهاد کاربردی و مهم برای شناسایی یاقوت اصلی از انواع تقلبی آن برایتان ارائه میکنیم که خیلی از جاها میتواند بکارتان بیاید.

شفاف بودن یاقوت

برای تشخیص یاقوت اصل به شفاف بودن سنگ توجه کنید. اگر نگین یاقوتی را که می‌خواهید خریداری کنید به صورت شیشه شفاف باشد، احتمال مصنوعی بودن آن یاقوت زیاد است.

یاقوت‌های شفافی که در بازار هستند به نام‌های یاقوت شمس، یاقوت روسی و یاقوت سنتاتیک شناخته می‌شوند که از نظر ارزشی در ردۀ پایینی قرار دارند و می‌توان گفت تقریبا بی ارزش هستند.

بدون حباب بودن

یک راه دیگر تشخیص یاقوت اصل از بدل این است که نباید سنگ شما دارای حباب یا گاز باشد. هیچ سنگ با ارزشی به صورت طبیعی دارای حباب نیست. زمانی سنگ یاقوت دارای حباب می‌شود که بهسازی آن توسط پر کردن با شیشه صورت بگیرد. همین امر باعث می‌شود که یاقوت حباب‌دار شود.

.قبل از خریداری یاقوت آن را در مقابل نور قرار دهید و اگر داخل آن حباب مشاهده کردید آن یاقوت مصنوعی بوده از ارزش کمی برخوردار است.

تراش یاقوت

یکی دیگر از راه های تشخیص یاقوت اصل از بدل، توجه به تراش پشت یاقوت است. یاقوت‌های مصنوعی به دلیل اینکه با دستگاه تراش داده می‌شوند، اکثرا از نظم و دقت و قرینه برخوردار هستند. در صورتی که یاقوت اصل این نظم را ندارد، این تراش‌ها را شما می‌توانید در پشت یاقوت‌تان رؤیت نمایید.

البته دقت کنید که ممکن است یاقوت‌های اصل با تراش‌های منظم هم وجود داشته باشد.

برای تشخیص اصلی و تقلبی بودن سنگ‌ها این چند روش را هم بدانید

یکی از روش‌های تشخیص یاقوت اصل از بدل از طریق دستگاه‌های الکترونیکی که فقط در آزمایشگاه‌های گوهر شناسی وجود دارند و از قیمت بالایی برخوردار هستند صورت می‌گیرد. این دستگاه با توجه به خصوصیات سنگ و فرمول‌های شیمیایی آن، به شناسایی و تشخیص آن می‌پردازد.

راه دیگر مراجعه به کارشناسان خبره در این زمینه است. کسانی که در این راه سالها تجربه به دست آورده اند و سالیان متمادی با انواع سنگها کار کرده اند.

ضمن اینها، یک راه تشخیص دیگر هم این است که، سنگ اصلی اشعۀ ماوراء بنفش را از خود عبور می‌دهد. که در نوع مصنوعی و تقلبی آن چنین قابلیتی وجود ندارد.

در بازار یاقوت‌های خاصی وجود دارند با قیمتهای بالا، که قیمت برخی از آنها تا چند میلیارد هم گفته شده. یاقوت برمه و یاقوت‌های دارای رنگ خاص مانند زیتونی، سبز، سفید و… از آن دسته هستند.

.

سوالات رایج در مورد روش‌های تشخیص یاقوت اصل

 1. نگهداری از یاقوت سرخ اصل روش خاصی دارد؟
  سنگ روبی بسیار مستحکم و سفت است و کمتر سنگی توان خراش دادن آن را دارد. بنابراین نگران این نباشید که در کنار دیگر جواهرات آسیب ببینید. اما یاقوت می‌تواند به دیگر سنگ‌ها و طلاها آسیب برساند و روی سطح آنها خراش ایجاد کند. پس روبی را جدا از بقیه جواهرات نگهداری کنید.
 2. چگونه در یک نگاه بفهمیم که روبی اصل نیست؟
  نگین یاقوت سرخ بزرگ با کیفیت بالا و بدون ناخالصی بسیار نادر و گران قیمت است. بنابراین اگر چنین سنگ قرمزی را در ابعاد بزرگ مشاهده کردید، بدانید که یا یاقوت مصنوعی است یا سنگ گارنت یا لعل (اسپینل) مصنوعی است.
 3. نگین یاقوت سرخ اصلی چه مشخصاتی دارد؟
  اگر در داخل سنگ یاقوت ناخالصی وجود داشته باشد و دانه‌های ریز سیاه در آن مشاهده شود، این نگین اصل است.
 4. یاقوت سرخ سنگِ کدام ماه تولد است؟
  یاقوت سرخ سنگ ماه تیر است. یاقوت سرخ علاوه بر اینکه انرژی متولدین ماه تیر را افزایش می‌دهد، شهامتشان را هم زیاد می‌کند. همچنین برای درمان بیماری‌های قلبی، تنظیم جریان خون و تقویت کلیه‌ها بسیار مفید است.

.

روش تمیز کردن سنگ یاقوت سرخ

بهترین و مناسب‌ترین روش برای شست‌وشوی انگشتر با نگین روبی (یاقوت سرخ) استفاده از آب و صابون است. برای این منظور بهتر است مراحل و اصول زیر را رعایت کنید:

 1. یک کاسه را تا نیمه با آب ولرم پر کنید. مقداری صابون مایع یا مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید.
 2. انگشتری که نگین یاقوت قرمز دارد را درون محلول آب و صابون بگذارید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید.
 3. انگشتر را از کاسه خارج کنید و با کمک یک دستمال عینک یا دستمال جواهرات، گوشه و کنار انگشتر را تمیز کنید.
 4. اطراف نگین و پایه‌ی انگشتر را خیلی آرام مسواک بکشید تا همه جای آن به خوبی تمیز شود و خراشی هم روی سنگ ایجاد نشود.
 5. مراقب باشید که دستمال یا مسواک به لبه‌های پایه‌ی نگینِ انگشتر گیر نکند و آسیبی به آنها وارد نکند.
 6. انگشتر را درون یک کاسه آب تمیز بگذارید و با کمک انگشتان دست روی سطح آن بکشید تا صابون شسته شود.
 7. یا می‌توانید آن را زیر شیر آب بگیرید و همه جایش را با دست بمالید تا صابون روی انگشتر باقی نماند.
 8. در آخر، انگشتر را با دستمال مخصوص جواهر یا دستمال نرم و میکروفایبری خشک کنید.

همچنین می‌توانید با شوینده‌های تجاری جواهرات این سنگ قیمتی را شست‌وشو دهید و نگران خراب شدن آن هم نباشید. البته پیش از این کار حتما مطمئن شوید ماده‌ای که استفاده می‌کنید برای فلز انگشتر ضرری نداشته باشد. بعلاوه، حاوی ماده‌ای نباشد که برای یاقوت سرخ ضرر دارد.

از فروشگاه‌های طلا و جواهر می‌توانید محلول مخصوص شست‌وشوی جواهرات گران‌قیمت را خریداری کنید. قبل از استفاده مطمئن شوید محلولی که خریده‌اید برای تمیز کردن یاقوت مناسب است یا خیر. از روی دستور استفاده محلول که روی بسته‌ی آن درج شده، می‌توانید متوجه این امر شوید.

محلول‌های تمیزکننده جواهرات، اغلب برای طلای سفید، طلای زرد و پلاتین مناسب هستند و آسیبی به این فلزات وارد نمی‌کنند. اما اگر جواهر شما روی نقره استرلینگ سوار شده، حتما باید محلولی بگیرید که مخصوص نقره است. محلول‌های طلا برای این کار مناسب نخواهند بود. این مواد تمیزکننده اگر درست و استفاده نشوند، نتیجه عکس می‌دهند و ممکن است به طلا یا جواهر شما آسیب برسانند. پس حتما هنگام خرید دقت لازم را داشته باشید.

.

نکاتی که باید در مورد تمیز کردن یاقوت بدانید

– اگر نگین یاقوت سرخ از روی طلا افتاد خودتان آن را نچسبانید و به جواهرسازهای حرفه‌ای مراجعه کنید تا سنگ را با مواد مخصوص در جای خود محکم کنند.

– سنگ یاقوت را در کنار دیگر جواهرات قرار ندهید. سنگ‌ها ممکن است به هم آسیب برسانند و تماس آنها با هم روی سطح هر کدام خراشیدگی ایجاد کند.

– هر کدام از سنگ‌های یاقوت را درون کیسه جداگانه بگذارید و کیسه‌ها را درون یک حعبه قرار دهید.

– اگر به سنگ یاقوت شما ضربه شدیدی وارد شد، حتی اگر سالم مانده باشد هم بهتر است آن را نزد متخصص جواهرات ببرید تا با ابزار مخصوص از سالم بودن آن مطمئن شود. شاید سنگ در اثر ضربه ترک داخلی برداشته باشد و شما متوجه نشوید.

– برای ممانعت از کدر شدن سنگ یاقوت، آن را از موادی مثل لوسیون‌های آرایشی و بهداشتی، عطرها و اسپری مو دور نگه دارید. برای شرکت در مناسبت‌های مختلف، اول لباس‌های خود را بپوشید، آرایش کنید و عطر و اسپری مو بزنید و در آخرین مرحله پیش از بیرون رفتن از خانه جواهر یاقوت خود را استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا هیچ ماده‌ای روی سطح سنگ ننشیند.

.
منابع:

.https://saednews.com
.https://parasteh.com

- مطالب مرتبط -

«جواهرات و زیورآلات»

error: Alert: Content is protected !!