راهنمای انگشتر

نکاتی که باید هنگام خرید اتگشتر مد نظر داشته باشید

سایز انگشتر

در خرید انگشتر اولین گام، دانستن سایز انگشتر مناسب است. شما هر انگشتری که بخرید و هر جایی که بخرید مهمترین سوالی که از شما پرسیده خواهد شد اندازه انگشت شما و یا کسی است که برای او انگشتر می خرید است. پس حتما قبل از اقدام به خرید انگشتر از سایز انگشت خود آگاهی داشته باشید.

از انتخاب انگشتر خیلی تنگ و گشاد بپرهیزید انگشتر هم اندازه دست خود انتخاب کنید، زیرا به مرور زمان روی فرم انگشتتان تاثیر بدی می گذارد. لازم است سایز کاملا مناسب خود را انتخاب کنید.

.

رکاب انگشتر

طول انگشتر را در نظر بگیرید قرار نیسن تمام انگشت خود را با انگشتر بپوشانید، همانطور که اندازه ی دست برای انتخاب یک انگشتر مهم است، طول انگشتان نیز به همین اندازه مهم و قابل توجه هستند؛ انگشتر به منظور پوشاندن کل بند انگشت طراحی نشده است. باید انگشتری انتخاب کنید که مفصل انگشت در آن آزاد باشد و به راحتی بتواند حرکت کند.

.

رنگ انگشتر

کدام را ترجیح می دهید؟ طلایی، رز گلد، نقره ای، سفید، یا انگشترهایی که تماما از سنگ یا چوب ساخته شده اند. رنگی که دوست دارید را انتخاب کنید زیرا این شما هستید که باید در هنگام نگاه کردن دست خود از زیبایی آن لذت ببرید.

.

انگشتر مخصوص مناسبت ها و مراسم خاص

انگشتر مخصوص مناسبات و مجالس می تواند دارای سنگ های قیمتی خاص، خاتم کاری، قلم زنی، سیاه قلم باشد؛ هرچند که خاتم کاری با سنگ های قیمتی منحصر به جواهرات مجلسی نمی شود. برای مجالس می توان از انگشترهای روکش شده که جلا و درخشش مخصوص خود را دارند استفاده کرد.

.

زمان مناسب برای سایز انگشتر

مناسب ترین زمان برای بدست آوردن سایز انگشت بعد از ظهر و زمانی که دست ها گرم هستند است، معمولا در هوای سرد و صبح زود سایز انگشت کوچک تر است. سعی کنید ۲ یا ۳ بار سایز را محاسبه کنید و اگر سایزهای میانی را بدست آوردید سایز بزرگتر را سفارش دهید.

.

سایر نکات مهم در خرید انگشتر

هرگز فراموش نکنید این شما هستید که باید در هنگام نگاه کردن دست خود از زیبایی آن لذت ببرید و از انگشتر خود حس خوبی بگیرید.

 • دقت به عیار نقره : مناسبترین عیار برای ساخت زیورآلات نقره، 925 است که مفهوم آن در واقع درصد نقره خالص است (یعنی 92.5 درصد از نقره خالص تشکیل شده است )
 • تیپ و استایل انگشتر: همیشه به تیپ و استایل انگشتر و شخصی که برای او انگشتر را می خرید دقت کنید و بر اساس سلیقه ی او انتخاب را انجام دهید چرا که انگشتر های مختلفی برای سلیقه های متفاوت تولید و طراحی می شوند و نمیتوان انتظار داشت همه افراد بتوانند با تمام انگشتر ها ارتباط برقرار کنند. انواع انگشتر های مذهبی و کلاسیک و مجلسی را می توان در میان انگشتر های نقره پیدا کرد که هر کدام تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند.
 • سنگ و کریستال : توجه داشته باشید که شخصی که برای او انگشتر خریداری میکنید از چه نوع سنگی خوششان می آید و یا به چه نوع کریستالی علاقه بیشتری دارند. البته باید در نظر داشته باشید که انگشتر ها با توجه به نوع سنگ و حتی درجه بندی سنگ ها از نظر قیمتی نیز با یکدیگر تفاوت قیمت خواهند داشت. در انگشتر های زنانه و دخترانه نقره عموما از کریستال های زیرکنیا و سواروسکی و برلیان اتمی استفاده می شود (از سنگ های دیگر همچون یاقوت و الماس و عقیق و … نیز در ساخت انگشتر استفاده می شود). تفاوت های کریستال های سواروسکی و زیرکونیا نیز می تواند در انتخاب یک انگشتر دلخواه کمک کنده باشد
 • طول انگشتر: حتما در نظر داشته باشید که انگشتر باید بر روی دست استایل خوبی به خود بگیرد. در هنگام خرید دقت داشته باشید که بهترین حالت قرارگیری انگشتر بر روی انگشت ، قرار گرفتن در میان بند های انگشت است و نباید روی بند انگشت را بگیرد
 • انگشتر مناسب برای انگشت های بلند : اگر انگشت شما بلند و کشیده است بهتر است از انگشتر هایی با نگین های گرد استفاده کنید چرا که بر روی دست شما بیشتر خودنمایی خواهد کرد و زیبایی دوچندانی را به انگشتان شما خواهد بخشید
 • انگشتر مناسب برای انگشت های کوتاه : انگشتر هایی که به صورتی طولی دراز هستند می تواند برای انگشت های کوچک و کوتاه مناسبتر است چرا که باعث میشود شکل کشیده ی انگشت بیشتر نمود کند. سعی کنید از انگشتر هایی استفاده کنید که شکل نگین های آن به صورت لوزی یا اشک یا مستطیل کشیده شده باشد.
 • انگشتر مناسب انگشت های توپر و تپل و عریض: انگشتر‌هایی با نگین گرد، نگین لوزی شکل و گوشه‌های عرضی گرد و انگشترهایی با نگین‌ خوشه‌ای می‌تواند جلوه خیره کننده‌ای به انگشتان این افراد هدیه دهد. اگر انگشتر بزرگ یک تکه را نمی‌پسندید، انگشتر‌هایی با طرح‌های چند قسمتی که نگین کشیده‌ای دارند می‌تواند جایگزین مناسبی باشد، در ادامه اگر طرح چند تکه‌ای را انتخاب کرده اید که نگین گرد دارد می‌توانید این طرح کشیده را با نگین‌های ریزی که در اطراف نگین وسط قرار دارند داشته باشید. نکته قابل توجه این است که طرح انگشتر نباید خیلی زیاد ضخیم باشد و همچنین بهتر است پوست دست در دو طرف نگین انگشتر خیلی نمایان نباشد چرا که انگشتان را عریض‌تر نشان می‌دهد.
 • انگشتر مناسب برای دست های بزرگ : استفاده از انگشتر های بزرگ برای این دست از افراد می تواند بسیار دلچسب باشد چرا که نمود زیبا و خاصی را به دستشان می بخشد. توجه داشته باشید که استفاده از انگشتر با نگین های کوچک و ریز برای دست های بزرگ اصلا مناسب نیست و باعث میشود دست شما نا متوازن دیده شود.

.

 

نحوه تعیین سایز انگشت برای خرید انگشتر مناسب

 

1-   با استفاده از وسیله اندازه کننده سایز انگشتر، انگشتری مناسب انگشت خود انتخاب کنید.

اندازه کننده سایز انگشتر وسیله ای پلاستیکی است که اندازه های مختلف سایز انگشتر در آن نشانه گذاری شده است. با تنظیم آن به دور انگشت می توانید سایز انگشتر خود را بدست آورده و یادداشت کنید. این وسیله را میتوانید از فروشگاه های زیورآلات و جواهر فروشی و یا فروشگاه های آنلاین خریداری کنید.

در نظر داشته باشید که سایز انگشت را به گونه ای انتخاب کنید که نه زیاد گشاد باشد که ناخواسته از انگشتتان بیافتند و نه به قدری تنگ باشد که از بند انگشتتان عبور نکند.

 

2-  تعیین سایز را در پایان روز و زمانی که دستانتان گرم است انجام دهید.

سایز انگشت در طول روز و در ساعات مختلف متفاوت است. و به مواردی همچون: چه کاری انجام میدهید؟ چه ساعتی از روز است؟ گرمی و سردی هوا و … بستگی دارد. برای مثال صبح زود و در هوای سرد سایز انگشت کوچکتر می شود.

سعی کنید انگشت را در چند مرحله و در ساعات مختلفی از شبانه روز تعیین سایز کنید تا اطمینان بیابید که مناسبترین و درست ترین سایز را انتخاب کرده اید. از نخ یا سانتی متر های نواری (سانتی متر خیاطی) برای این کار استفاده نکنید زیرا درصد خطای بیشتری دارند.

 

3-تعیین سایز: اعداد زیر سایز انگشتر در اندازه های متفاوت نشان می دهد.

اگر در تعیین سایز به عددی مابین دو سایز مختلف رسیدید، عدد بزرگتر را انتخاب کنید(برای مثال اگر سایز انگشت شما شش ونیم شد سایز 7 را انتخاب کنید). سایز معمول برای خانم ها 6 و معمولترین سایز برای آقایان 9 است.

  • Size 5 – 15.7mm
  • Size 6 – 16.5mm
  • Size 7 – 17.3mm
  • Size 8 – 18.2mm
  • Size 9 – 18.9mm
  • Size 10 – 19.8mm
  • Size 11 – 20.6mm
  • Size 12 – 21.3mm
  • Size 13 – 22.2mm

در نظر داشته باشید پس از خرید انگشتر سایز آن قابل تغییر است، بیشتر انگشترها توسط تعمیرکننده زیورآلات و جواهرسازها قابل تغییر است. اگر انگشتری که خرید کرده اید سایز مناسبی ندارد میتوانید از همان فروشگاهی که خریداری کرده اید بخواهید تا سایز آن را مناسب انگشت شما تنظیم کند.(این کار را معمولا رایگان انجام میدهند).

.

کدام دست و انگشت مناسب برای پوشیدن انگشتر است !؟

1- انگشتر را بر کدام دستمان بپوشیم ؟

از دیرباز حلقه و انگشتر نامزدی را بر دست چپ می پوشند (به خصوص در کشورهای غربی) اما در بعضی کشورهای شرقی حلقه نامزدی را به دست راست نیز می پوشند. اما در حالت کلی این انگشتر نمادین را در سرتاسر جهان بسته به نوع فرهنگ و اعتقادات ملیتی بر هر دو دست می پوشند. در کشور ما ایران اعتقاد بر این است که به دست چپ پوشیده شود.

بیشتر مردم بر این باورند که دست راست نماد کار و فعالیت است و دست چپ نمادی از احساس، اعتقادات و شخصیت است.

 

2- پوشیدن انگشتر در کوچکترین انگشت.

در طالع بینی و کیمیاگری انگشت کوچک نماد شخصیتی متقاعد کننده است. یعنی چیزی که برای عام مشروعیت دارد. و از طرفی دیگر تنها انگشتی است که جذابیت خاصی ایجاد میکند. بعضی وقتها انگشتر اسپرت در انگشت کوچک خنده دار دیده می شود بخصوص به همراه سوار (بدنه) سفید.

 

3- انگشتری کوچک بر انگشت وسطی بپوشید.

انگشت وسط، انگشتی غیر متعارف برای انگشتر است زیرا که موقع انجام کار دخالت بیشتری دارد. اما اگر میخواهید بر انگشت وسطی انگشتری انتخاب کنید بهتر است ظریف و کوچک باشد.

 

4- انگشتر نامزدی را بر انگشت حلقه بپوشید.

در بیشتر ملیت ها حلقه نامزدی را بر انگشت سوم یا همان انگشت حلقه می پوشند که عموما در دست چپ است.

 

5- انگشتری درشت و زرق و برق دار بر انگشت اشاره یا شست بپوشید.

انگشت اشاره و شست برای پوشیدن انگشتر مناسب هستند مخصوصا برای افرادی که میخواهند با انگشتری بزرگ و درخشان جلب توجه کنند. در بعضی فرهنگ ها پادشاهان و افراد بلند پایه بر این انگشتها، انگشتر می پوشیدند و این باور را داشتند که نشان از جاه و مقام و ثروت است.

.
منابع:

.https://www.beytoote.com
.https://www.deluxeglamour.com

- مطالب مرتبط -

«جواهرات و زیورآلات»

error: Alert: Content is protected !!