راهنمای باتری ساعت مچی

یکی از مهمترین موضوع هایی که باید خیلی به آن توجه کنید

حتما شما یک ساعت مچی دارید یا تصمیم دارید تهیه کنید پس باید در مدت زمان نه چندان دور اگر ساعت خودتان را دوست دارید برای تعویض باطری به یک تعمیرکار(نمایندگی) مراجعه نمایید , هرچند برای بعضی از افراد جامعه تعویض باطری ساعت کار سخت یا خاصی نباشد اما این کار مخصوصا اگر ساعت خودتان را دوست دارید یا هزینه زیادی بابت  خرید آن داده اید دارای اهمیت بالایی می باشد پس هیچ وقت ساعت خودتان را برای تعمیر یا تعویض باطری به فروشگاه های غیره (غیر از نمایندگی ها) نسپارید . در بازار ایران باطری های زیادی با برند های زیادی هستند که می توانید برای ساعت خود انتخاب نمایید اما بهترین باطری ها باطری های سوئیسی هستند که از عمر بیشتر و امنیت بالاتری برخوردار هستند .

.

عمر باطری :

عمر باطری در شرایط خاص متفاوت می باشد این شرایط از قبیل نوع موتور , شماره باطری  و قابلیت های ساعت هستند برای مثال مقدار باطری مصرفی برای ساعت کرنومتر داری که از قابلیت کرنومتر به مقدار زیادی استفاده می کند یک سوم می شود و همان ساعت بدون استفاده از این قابلیت زمان بیشتری را طی می کند .

.

باطری های اولیه:

بسیاری از شما ساعت هایی داشته اید که بعد خرید حتی تا 5 سال احتیاج به تعویض باطری نداشته اند و در مقابل هستند کسانیکه ساعتی خریده اند و یک  ماه بعد احتیاج به تعویض باطری داشته اند دلیل این موضوع به زمان تولید ,بسته بندی,ارسال,خرید شرکت و در نهایت خرید فروشگاه و خرید مشتری دارد. زمان بین تولید و خرید مشتری امکان دارد بین سه ماه تا سه سال برسد و این تاثیر گذار در عمر باطری می باشد .

بیشتر ساعت های سوئیسی که تولید و به فروش میرسند از باطری های رناتا RENATA استفاده میکنند که از عمر و امنیت بالایی برخوردار هستند . بیشتر نمایندگی های برند های سوئیسی از این برند باطری استفاده می کنند

.

قیمت باتری ساعت چقدر است؟

هزینه باتری ساعت مچی شما به مارک و سبک آن گرفته تا نوع باتری مورد نیاز شما بستگی دارد. به عنوان یک قاعده کلی ، هرچه ساعت شما گران تر باشد ، مکانیزم آن پیچیده تر است و متقابلا قیمت باتری بیشتر میشود که بعضی ازاین ساعت ها به باتری گرانتری تا 100 پوند نیاز دارند ، در حالی که باتری 2 تا 5 پوندی برای اکثر ساعت های ساده بیش از اندازه کافی است.( تقریبا در کشور ما ایران تعویض باتری با هزینه ناچیزی انجام میشود که در ساعت های معمولی نهایتا به 35هزار تومان میرسد).

توجه داشته باشید که برای انتخاب باتری مناسب برای ساعت مچی خود حتما به اندازه باتری توجه کنید ، ولتاژ با توجه به نوع خاص باتری (اکسید نقره یا لیتیوم) متفاوت است .

نکته مهم: هنگام تعویض باتری ساعت مچی حتماً از باتری سالم و مناسب استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است به ساعت آسیب بزنید.همیشه قسمت پشت ساعت خود را بررسی کنید زیرا مشخصات باتری معمولاً در آن درج شده است یا به کتابچه راهنمای ساعت خود مراجعه کنید. اگر نمی توانید جزئیات را در آنجا پیدا کنید ، برای بررسی باید باتری را بیرون بیاورید و به مشخصات باتری نگاه کنید .

.

انواع باتری

لیتیوم پلیمر

این دسته از باتری ها از جمله بهترین نوع باتری های موجود در بازار هستند که هم به صورت قابل شارژ و هم به صورت معمولی وجود دارند.

از باتری های لیتیوم پلیمر معمولی برای وسایل کم مصرفی مانند ساعت ها و از نوع شارژی آن برای وسایل پر مصرف تری مانند گوشی های هوشمند و تبلت ها استفاده میکنند.

با این که این باتری ها از باتری های خوب بازار به شمار میروند و ولتاژ مصرفی پایینی دارند اما گران نیستند و قیمت کاملا مناسبی دارند.

هیبرید نیکل فلز

این باتری ها را میتوان در دسته باتری های قابل شارژ قرار داد که به دلیل ولتاژ مصرفی پایینی که دارند برای استفاده در وسایلی مانند مسواک های برقی بسیار مناسب هستند.

چرا که این مسواک ها اگر ولتاژ نامناسبی دریافت کنند کند و خراب میشوند لذا باید از باتری های نیکل فلز در این مسواک ها استفاده کرد.

آلکالاین

باتری های الکالاین از جمله باتری های نام اشناتر بازار هستند و قیمت پایین تری نسبت به سایر انواع باتری ها دارند. ولتاژ نامی این باتری ها در روزهای اول 1.5 و در روزهای بعدی 1.2 ولت است.

لیتیوم یون

باتری های لیتیوم یون بسیار مشابه باتری های لیتیوم پلیمر هستند با این تفاوت که لایه های شیمیایی این باتری ها نسبت به باتری های لیتیوم پلیمر متفاوت هستند.

دقت کنید که اگر این باتری ها را بیشتر از ظرفیت آن ها شارژ کنید نشت میکنند و خراب میشوند لذا در زمان شارژ آن ها بهتر است تا از شارژرهای هوشمند استفاده کنند که خود روند شارژ را پس از تکمیل متوقف کنند.

باتری های سکه ای

معمول ترین نوع باتری ها برای ساعت های مچی باتری های سکه ای هستند. این باتری ها در دستگاه هایی استفاده میشوند که نیاز چندانی به ولتاژ مصرفی ندارند.

برای ساخت این باتری ها از دو فناوری استفاده میشود که موجب تفاوت هایی در نتیجه نهایی این باتری ها میشود. این دو روند به این صورت است:

سکه ای الکالاین

باتری های سکه ای میتوانند مانند باتری های الکالاین به تولید برسند که در این صورت ولتاژ نامی ان ها 1.5 ولت خواهد بود و با حرف L نشان داده میشوند.

سکه ای لیتیومی

باتری های سکه ای که با روش لیتیومی تولید میشوند ظرفیتی دو برابر باتری های سکه ای الکالاین دارند یعنی 3 ولت. این باتری ها با حرف C نشان داده میشوند.

زمانی که میخواهید باتری سکه ای مناسب ساعت خود را تهیه کنید بهتر است تا باتری اصلی ساعت را از ساعت جدا کرده و اعداد و حروف نوشته شده روی باتری را بخوانید.

با توجه به جدولی که مغازه های تعمیر و فروش ساعت دارند میتوانند باتری مناسب با ساعت شما را پیدا کرده و به شما تحویل دهند.

برند

بخش عمده ی بازار باتری ایران را باتری های پاناسونیک تشکیل میدهند که در واقع اشناترین نام در این صنعت در ایران باتری پاناسونیک است با این حال میتوان برندهای دیگری را نیز یافت.

دقت کنید که در زمان خرید باتری برای وسایلی مانند ساعت نیازی به خریدن باتری هم برند نیست اما مثلا در زمان خرید باتری برای وسایلی مانند گوشی های هوشمند حتما باید باتری هم برند با برند وسیله الکترونیکی را تهیه کنید.

.

منابع:

.https://www.tasnimnews.com
.https://kazemi-watchgallery.ir

error: Alert: Content is protected !!