آداب صحیح عینک زدن

دانستن نحوه‌ی صحیح زدن عینک به چشم و نحوه‌ی ترکیب‌بندی آن با اجزای صورت اهمیت زیادی دارد. عینکی را انتخاب کنید که دوست دارید، عینکی که راحت باشد و همین‌طور چهر‌ه‌ی شما را بهتر نشان دهد. عینک را با احتیاط به چشم بزنید، همیشه آن را تمیز نگه دارید و در جای مناسبی بر روی صورت قرار دهید. اگر عینک را با روش صحیح به چشم بزنید تاب بر نمی‌دارد و از صورت به زمین نمی‌افتد.

.

آداب استفاده از عینک آفتابی

۱.در ملاقات‌های مهم عینک آفتابی خود را بردارید

نگاه کردن به چشمان مخاطب، نخستین گام برای برقراری ارتباط با اوست. صحبت کردن با فردی که چشمان او در زیر سایه ای از عینک آفتابی پنهان است، مانع از درک احساسات فرد مقابل می‌شود.

در صورتی که با فردی مهم در حال خارج از منزل قرار صرف ناهار دارید یا ملاقات خود را در محلی بدون نور آفتاب، برنامه ریزی کرده اید، در هنگام ملاقات با فرد مورد نظر، عینک آفتابی خود را بردارید. این امر به شما کمک می‌کند که به راحتی ارتباط چشمی را برقرار کنید.

۲.اطمینان حاصل کنید که نوع عینک آفتابی متناسب با شخصیت شما باشد

فرم‌هایی با رنگ‌های روشن و خاص، ممکن است که برای ست کردن با لباس‌های تابستانی بسیار ایده‌آل باشند، اما مطمئنا برای ست کردن با لباس‌های کاری شما مناسب نخواهند بود. این مسئله در مورد عینک آفتابی که برای دوچرخه‌سواری یا رانندگی استفاده می کنید، نیز صدق می‌کند. بنابراین از دیگر آداب عینک آفتابی، این است که برای قرارهای ملاقات رسمی، از عینک آفتابی متناسب با لباس رسمی استفاده کنید.

۳.از عینک آفتابی دیگران به عنوان آینه استفاده نکنید

از عینک آفتابی افرادی که با آنها در حال صحبت کردن هستید، برای چک کردن ظاهر خود استفاده نکنید. در واقع این کار نوعی بی‌احترامی به فرد مقابل محسوب می‌شود چرا که شما در هنگام صحبت کردن او در حال انجام کار دیگری هستید.

همچنین استفاده از عینک افراد دیگر به عنوان آینه سبب حواس‌پرتی آنها می‌شود. پس حتما در هنگام صحبت با افرادی که از عینک آفتابی استفاده می‌کنند، به این نکته توجه داشته باشید.

۴.در فضاهای پوشیده از عینک آفتابی استفاده نکنید

یکی دیگر از آداب عینک آفتابی، این است که در هنگام ورود به مکان‌های عمومی عینک آفتابی خود را بردارید مگر در مواقعی که به دلایل پزشکی نیاز به محافظت از چشمان در مقابل نور خورشید دارید.

عدم رعایت این آداب، نوعی بی احترامی به سایر افراد به حساب می‌آید و این‌طور به نظر می‌رسد که فرد قصد پنهان کردن موضوعی را دارد. چنانچه مشکل پزشکی دارید، وضعیت را برای شخص مقابل توضیح دهید.

۵.از عینک آفتابی خود به خوبی مراقبت کنید

اهمیت دادن به ظاهر عینک، سبب می‌شود که ظاهر افراد مرتب به نظر برسد. پس در صورتی که عینک آفتابی شما نشانه‌های زیر را دارد، بهتر است که به فکر خرید یک عینک آفتابی جدید باشید:
 • شیشه‌های عینک بیش از حد خش داشته باشند.
 • قسمت هایی از قاب عینک بی رنگ شده باشد.
 • قاب عینک آفتابی خم شود و از حالت اولیه خارج شده باشد.

۶.از عینک آفتابی به عنوان گیره مو استفاده نکنید

قرار دادن عینک آفتابی بالای سر، در هنگام خرید یا رخداد اتفاقات معمول دیگر، اولین راهکاری است که به ذهن افراد خطور می‌کند. اما بر اساس آداب عینک آفتابی بهتر است که در چنین مواقعی عینک خود را بردارید. این کار از آسیب دیدن شیشه عینک آفتابی جلوگیری می‌کند.

۷.هدف اصلی استفاده از عینک آفتابی را در نظر داشته باشید

نیازی نیست که حتما از برای محافظت چشمان از اشعه ماورای بنفش، عینک گران‌قیمتی استفاده کنید. عینک‌های آفتابی کلاسیک و زیبای بسیاری وجود دارند که چشمان را در برابر اشعه ماورای بنفش محافظت می‌کنند.

بنابراین همه افراد باید برای محافظت از چشمان خود از این وسیله مهم استفاده کنند. تنها نکته مهم در مورد عینک آفتابی استاندارد بودن شیشه ها و طراحی آن برای مراقبت از چشم هاست.

۸.از عینک آفتابی در شب استفاده نکنید

استفاده از عینک آفتابی در شب جز در شرایط پزشکی مشخص، معقول نیست. در واقع استفاده از عینک آفتابی در شب سبب کاهش دید می‌شود و این‌طور به نظر می رسد که فرد قصد پنهان کردن کاری دارد.

.

در چه مکانی باید از عینک آفتابی استفاده کرد؟

بسیاری از افراد در مورداستفاده از عینک آفتابی در موقعیت‌های مختلف، دچار سردرگمی میشوند. به طور کلی توصیه می‌شود که در مراسم‌های تشییع جنازه، در صورت تمایل از عینک آفتابی استفاده کنید.

همچنین آداب عینک آفتابی بیان می‌کند که استفاده از این وسیله، در مراسم‌های عروسی که روز و فضای باز برگزار می‌شوند، بلامانع است. اما هر زمان که قصد ملاقات شخصی در فضای خارج از منزل مانند ساختمان اداری، رستوران یا هر فضای دیگری را دارید، بهتر است که به محض ملاقات فرد عینک آفتابی خود را بردارید.

.

چرا رعایت آداب عینک آفتابی مهم است؟

به طور طبیعی عینک آفتابی باعث جلب توجه می‌شود. به همین جهت آشنایی با نحوه صحیح استفاده از عینک آفتابی از اهمیت بالایی برخوردار است و در وجهه افراد نقش مهمی دارد. به طور مثال در صورتی که رعایت آداب مربوط به عینک آفتابی توسط کارمندی رعایت نشود، وجهه سازمان مورد نظر دچار آسیب خواهد شد.

در بسیاری از مواقع نیز استفاده صحیح از عینک آفتابی نشانگر احترام افراد به فرهنگ و مذاهب مختلف است. به طور مثال هیچ فردی با عینک وارد مسجد نخواهد شد.

در نهایت بر اساس آنچه گفته شد، رعایت نکات مربوط به استفاده از عینک آفتابی، نشانگر شخصیت و احترام آنها به فرد مقابل است. بنابراین با رعایت آداب عینک آفتابی که مطرح شد، جایگاه اجتماعی خود را به درستی نشان خواهید داد.

.

طرز صحیح عینک زدن

 • عینک را با احتیاط به چشم بزنید. برای زدن عینک باید قسمت جلویی فریم را با هر دو دست بگیرید. آن را روی گوش‌های خود بگذارید و به آرامی روی بینی قرار دهید. همیشه عینک را با دو دست بگیرید تا به لولاها فشار وارد نشود. عینک را روی بینی فشار ندهید. فشار زیاد می‌تواند روی پل بینی جا بگذارد و جای آن برای همیشه باقی بماند. عینک را به چشم‌ها نزدیک کنید و روی نوک بینی یا وسط آن قرار ندهید. در این حالت بهترین دید را خواهید داشت. شاید در ابتدا کمی اذیت شوید ولی به مرور زمان به آن عادت می‌کنید.
 • عینک را در قسمت بالای بینی قرار دهید. وقتی عینک روی چشم شما قرار گرفت انگشت اشاره را روی پل عینک قرار دهید و آن را بالا ببرید تا فریم‌ بالای بینی‌تان قرار گیرد. عینک باید بین چشم‌ها و راس پیشانی قرار گیرد؛ مگر این‌که بنا به دلایلی عینک‌ساز توصیه کرده باشد آن را در روی قسمت دیگری از بینی قرار دهید. عینک را روی سر قرار ندهید چون باعث کشیده شدن فریم‌ شده و آن را از شکل عادی خارج می‌کند.
 • شیشه‌ها را تمیز نگه دارید. با استفاده از یک دستمال میکروفایبر شیشه‌های عینک را پاک کنید و برای تمیز کردن لکه‌ها از مقدار کمی آب استفاده کنید. فریم‌ را به طور مرتب با شوینده‌ی ملایم تمیز کنید و چربی و کثیفی را از روی آن پاک کنید چون ممکن است وارد پوست شده و مشکل ساز شود. عینک را با استفاده از لباس‌تان مثل تی‌شرت یا کت پاک نکنید. این کار می‌تواند لکه یا خطوطی روی آن باقی بگذارد و به راحتی‌ها پاک نشود. انگشت‌های خود را به شیشه‌ها نمالید چون اثر انگشت‌های شما روی آن می‌ماند که به راحتی پاک نمی‌شود و این که آن را آلوده به باکتری‌ها می‌کند.
برداشتن صحیح عینک از روی چشم هم مهم است. دسته‌های عینک را با دو دست بالا ببرید و به طرف جلو بکشید. حتی اگر برای لحظه‌ای می‌خواهید عینک را کنار بگذارید آن را ببندید و  از سمت دسته‌ها قرار دهید نه شیشه‌ها.

.

هماهنگی عینک و نوع صورت

 • ببینید چه عینکی به صورت شما می‌خورد. ایرادی ندارد عینکی را انتخاب کنید که از ظاهرش خوش‌تان آمده، اما برخی از طرح‌ها به چهره‌های خاصی می‌آید. برای شناختن شکل چهره‌ی خود ببیند آیا طول آن بیشتر از عرض آن است؛ آیا شکل فک شما گرد، مربع و یا نوک تیز است؛ و آیا خط پیشانی عریض و یا باریک است.
 • اگر چهره‌ی شما گرد است از عینک زاویه‌دار با فریم نازک استفاده کنید. طول و عرض صورت‌های گرد تقریبا با هم برابر است و شکلی منحنی دارند. شیشه‌های راست و مستطیلی چهره‌ی شما را کشیده‌تر و لاغرتر نشان می‌دهند به ویژه اگر عینک را روی قسمت بالای صورت قرار دهید. از فریم‌های نازک استفاده کنید. فریم‌های ضخیم‌تر صورت گرد را می‌پوشانند.از عینک پروانه‌ای شکل استفاده کنید که در آن شیشه‌ها به سمت بینی باریک می‌شوند. برای ایجاد تضاد بهتر گوشه‌ها باید زوایه‌دار باشند.
 • اگر چهره‌ی شما مربعی است از فریم‌های نازک با شیشه‌های گرد و بزرگ استفاده کنید. چهر‌‌ه‌های مربعی زوایه‌دار هستند با چانه‌ای صاف و فکی برجسته. اگر می‌خواهید شکلی ملایم‌تر و نرم‌تر به این چهره بدهید از شیشه‌های گرد استفاده کنید. اگر همین شکل صورت را دوست دارید و نمی‌خواهید با زدن عینک وحشتناک به نظر برسید، باز هم می‌توانید از شیشه‌های مربعی شکل استفاده کنید اما شیشه‌ها باید بزرگ باشد و طول و عرض آن تقریبا برابر باشد. از   شیشه‌های باریک و مستطیلی استفاده نکنید.
 • اگر چهره‌ی شما بیضی شکل است از هر نوع عینکی می‌توانید استفاده کنید. صورت‌های بیضی شکل کشیده و نسبتا لاغر هستند، چانه‌ی‌شان گرد است و گونه‌ها بالاست. این نوع صورت به هر نوع عینکی می‌خورد. می‌توانید از فریم‌های گرد یا مربعی استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از شیشه‌های عریض یا باریک بر طبق میل خود استفاده کنید اما به شرطی که بیش از حد گرد و یا زاویه دار نباشد. فریم ضخیم به این نوع چهره می‌آید اما نباید بیش از حد پهن باشد چون ویژگی ‌های چهره‌ را می‌پوشاند.
 • اگر چهره‌ی شما به شکل قلب است از شیشه‌های مخروطی استفاده کنید. مشکل بتوان عینکی را برای چهره‌ای انتخاب کرد که گونه‌های باریک و چانه‌ای کوچک دارد. اگر می‌خواهید چانه‌ی نوک تیز شما جلب توجه نکند، از شیشه‌هایی استفاده کنید که از بالا به پایین باریک می‌شوند. همین طور شکل مخروط پروانه‌ای می‌تواند توجه را به مرکز صورت جلب کند. از شیشه‌های مربعی شکل دوری کنید چون به صورت هایی که به شکل قلب است  نمی‌آید. هرگز از فریم‌های باریک استفاده نکنید و به‌جای آن‌ها از فریم‌های فلزی یا پلاستیکی ضخیم‌تر استفاده کنید.
.

عینک و آرایش

 • اگر از فریم‌های سنگین استفاده می‌کنید به صورت خود سایه روشن بزنید. برخی از فریم‌ها، زیر نور خاص، سایه‌های تیره‌ای را به دور چشم‌ها می‌اندازند. برای حل این مشکل، از سایه چشم روشن‌تر در زیر چشم‌ها و پایین مرکز بینی استفاده کنید. این تکنیک که کنتورینگ نامیده می‌شود ،ظاهری شاداب‌تر به شما می‌دهد و جلوه‌ی خاصی به چشم‌های شما می‌بخشد.  می‌توانید یک گام جلوتر رفته و با برنزه کردن گونه‌ها، بالای پیشانی و دو طرف بینی چهره خود را کاملا کنتور کنید. حتما فنداسیون هایلایت و برنز کننده را با رنگ طبیعی صورت کاملا ترکیب کنید.
 • اگر از فریم‌های ضخیم استفاده می‌کنید از آرایش غلیظ ابروها خودداری کنید؛ اما برای برجسته کردن فریم‌های نازک ابروهای خود را پر پشت کنید. شکل دادن به ابروها عمدتا به شکل و اندازه‌ی عینک و همین‌طور انحنا و ضخامت ابروها بستگی دارد. ابروهای پرپشت و کمانی ممکن است خوش استیل باشند ،اما همیشه با عینک جور در نمی‌آیند. اگر از فریم بزرگ و ضخیم استفاده می‌کنید از آرایش غلیظ ابروها خودداری کنید. این موضوع در مورد ابروهایی که به طور طبیعی روشن و کم پشت هستند نیز صادق است. ابروهای خود را با رنگ بیش از حد تیره رنگ نکنید یا کاری نکنید که بیش از حد پرپشت به نظر برسند. اگر از فریم‌های کوچک‌تر و ظریف استفاده می‌کنید ابروهای خود را با رنگی شبیه به رنگ طبیعی آن‌ها پر کنید. این کار توجه را به سمت چشم‌های شما جلب می‌کند و ظاهر شما را برجسته‌تر می‌کند. با استفاده از یک مداد ابرو یا پودر ابرو و یک قلموی نازک ابروهای خود را با ضربه‌های کوتاه پر کنید. از آرایش زیاد استفاده نکنید و قوس طبیعی ابرو را حفظ کنید.
 • با استفاده از خط چشم، چشم‌ها را برجسته کنید. با استفاده از خط چشم گربه‌ای،‌ مژه‌های برجسته و قدری سایه چشم توجه را به سمت چشم‌های خود جلب کنید. اگر از سایه چشم روشن استفاده می‌کنید، باید رنگ آن مکمل رنگ فریم باشد. اگر سایه چشم با عینک شما جور نباشد ممکن است جلف و مبتذل به نظر برسد.
 • از رژ لب روشن برای ایجاد توازن با صورت استفاده کنید، البته به شرطی که آرایش شما غلیظ نباشد. بهترین حالت این است که یا چشم‌ها را هایلایت کنید و یا لب‌ها را. از رنگ کردن هر دوی آن‌ها با هم خودداری کنید. اگر عینک شما جلب توجه می‌کند و می‌خواهید از سایه‌ی چشم استفاده کنید، به لب‌های‌تان برق لب بی رنگ بزنید. اگر می‌خواهید توجه بیشتر به لب جلب شود تا چشم‌ها،‌ از سایه‌ی چشم صرف نظر کنید و از خط چشم نازک و ریمل با رژ لب روشن و شاد استفاده کنید.
.

منابع:

.https://lunato.net
.https://www.irangan.com

error: Alert: Content is protected !!