نگهداری و تمیزکردن انواع کفش

نکات مهم نگهداری انواع کفش

1 – کفش‌ها را بعد از هر بار پوشیدن، در معرض هوا قرار دهید.

2 – داخل آن روزنامه باطله بگذارید، این کار علاوه بر گرفتن رطوبت و عرق داخل کفش مانند قالبی شکل کفش را حفظ می‌کند.

3 – کفش‌ها را مرتباً از گرد و خاک پاک کنید و حداقل هفته‌ای یک بار واکسن بزنید.

4 – اگر کفش‌تان را شسته‌اید آن را کنار بخاری خشک نکنید زیرا حالت سفیدک و شوره‌زدن پیدا می‌کند. بدین منظور داخل آن را از روزنامه پر کنید و در محلی قرار دهید که در معرض هوا باشد تا کاملاً خشک شود.

5 – اگر پاشنه کفش سائیدگی پیدا کرده است قبل از آنکه کاملاً از بین رود، آن را تعمیر کنید.

6 – برای ایجاد درخشندگی و برق بیشتر، قبل از واکس زدن کفش‌های چرمی، کفش را با وازلین کاملاً چرب کنید و بعد واکس بزنید.

7 – برای پاک‌کردن لکه چربی از روی کفش چرمی، یک پارچه را به کمی استون آغشته ساخته و روی لکه چربی بمالید.

8 – اگر سطح خارجی کفش سائیده شده و واکس نمی‌گیرد، ابتدا تکه‌ای سیب‌زمینی خام روی آن بمالید و سپس واکس بزنید، کاملاً براق می‌شود.

9 – لکه‌های روی کفش سفید را با کمی محلول سفیدکننده (حاوی پراکسید) از بین ببرید.

10- اگر پوست روی کفش خراشیده شده است از مداد شمعی بچه‌ها کمک بگیرید. نوک مداد شمعی را روی قسمتی که کنده شده بمالید و بعد با یک پارچه لطیف و واکس بی‌رنگ روی آن را برق بیاندازید اثر خراشیدگی از بین می‌رود.

11-  برای از بین بردن لکه قیر یا چربی از روی سطح کفش، به‌ویژه کفش‌های سفید، از استون استفاده کنید.

12-  معمولاً در فصل تابستان، در اثر عرق پا روی کفش‌ها شوره یا سفیدک می‌زند.برای برطرف کردن آن از محلول آب و سرکه استفاده کنید. این محلول را با مخلوط کردن مقدار مساوی آب و سرکه به‌دست آورید و آن را با برس بر روی کفش بمالید.

.

چطور کفش‌های بدبو را تمیز کنیم

صرف‌نظر از اینکه کفش‌های شما از چه چیزی ساخته‌شده‌اند، در نهایت بدبو خواهند شد. و همان طور که همه می‌دانند، کفش‌های بدبو خجالت‌آور هستند. اگر شما اهمیتی به یادگیری روش تمیز کردن کفش‌ها نمی‌دهید و فقط برایتان مهم است که بوی بد آن‌ها را از بین ببرید، این یکی از راحت‌ترین کارهایی است که برای مراقبت از کفش خود می‌توانید انجام بدهید. قبل از هر کار، کفش‌های خود را پیدا کنید، اگر نمی‌توانید این کار را انجام بدهید، چشم‌های خود را بسته و به دنبال بوی آن‌ها حرکت کنید. سپس، کمی جوش‌شیرین پیدا کنید. بعد از آن، چند قاشق سوپ‌خوری جوش‌شیرین به داخل هر کدام از کفش‌ها بریزید. سپس، بیرون رفته و کفش‌ها را به خوبی تکان بدهید تا جوش‌شیرین به همه قسمت‌های داخلی آن‌ها برسد. تمام سعی خود را بکنید که تا حد ممکن جوش‌شیرین در داخل کفش باقی بماند. درحالی‌که جوش‌شیرین در داخل آن‌ها است، آن‌ها را یک ‌شب در جایی قرار دهید. بعد از آن، مجدداً بیرون رفته و آن‌ها را تکان بدهید تا جوش‌شیرین از داخل آن‌ها خارج شود. تمام شد. از بوی تازه کفش‌های خود لذت ببرید.

.

نکته‌های بیشتر برای شستن کفش‌ها

برای لکه‌های خیلی سرسخت بر روی کفش‌های جیر، استفاده از یک کاغذ سنباده خیلی دانه ریز معمولاً آن‌ها را پاک می‌کند. اما به خاطر داشته باشید که این کار احتمالاً یک ناحیه به رنگ روشن‌تر بر روی کفش شما باقی خواهد گذاشت. علاوه بر این به خاطر داشته باشید که یک ناحیه روشن‌تر معمولاً بهتر از یک لکه است.

قبل از پوشیدن کفش‌های چرمی و جیر، و هر بار بعد از تمیز کردن آن‌ها، از اسپری محافظ بر روی کفش‌ها استفاده کنید.

بسیاری از افراد کفش‌های تنیس و کفش‌های برزنتی را در ماشین لباس‌شویی می‌شویند، ولی این کار توصیه نمی‌شود، برای این که می‌تواند به چسبی که کفش را محکم نگه داشته است آسیب وارد کند. اگر احساس می‌کنید که باید این کار را انجام دهید، آن‌ها را به همراه مقدار زیادی از لباس‌ها شست‌وشو دهید و آن‌ها را در روکش بالشت و یا موارد مشابه قرار دهید.

معمولاً از یک مخلوط 50/50 از سرکه سفید و آب برای شست‌وشوی کفش‌ها استفاده می‌شود. می‌توانید برای پاک کردن لکه‌ها، با استفاده از یک پارچه نرم یا کفش شوی پنبه‌ای، این ترکیب را به آرامی بر روی قسمت‌های خارجی کفش ساتن یا برزنتی بکشید. بعد از پاک کردن لکه‌ها، یک تکه پارچه سفید را در آب خیس کرده و آن را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود، و سپس به آرامی بر روی آن‌ قسمت بکشید.

برای تمیز کردن کفش‌ها، از تمیزکننده فر، تمیزکننده توالت، تمیزکننده زهکش، و یا سفید‌کننده استفاده نکنید. این‌ها مواد شیمیایی خیلی خورنده‌ای هستند که باعث آسیب رساندن به پارچه و چسب‌ها شده و عمر مفید کفش‌های شما را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

هیچ‌گاه کفش‌ها را زیر نور خورشید خشک نکنید. این کار باعث از بین رفتن رنگ و ایجاد ترک در آن‌ها می‌شود.

.

روش تمیز کردن کفش‌های سفید ورزشی

برای تمیز کردن کفش‌های سفید، یا کفش‌های تنیس یا دیگر کفش‌های سفید ورزشی، معمولاً تنها چیزهایی که احتیاج دارید، یک تکه پارچه، مقداری آب گرم، ماده شوینده، و یک مسواک قدیمی نرم است. کار خود را با خارج کردن بند کفش و خیس کردن آن در محلول شوینده شروع کنید. سپس، یک تکه پارچه نرم را برداشته، آن را در آب گرم مخلوط با ماده شوینده خیس کنید، آن را فشار دهید تا آب اضافی خارج شود، و شروع به کشیدن کنید. برای تمیز کردن گردوخاک پارچه، هرازچندگاهی مجدداً آن را در آب فروکنید. پس از آن، کمی خمیردندان سفیدکننده را روی یک مسواک قدیمی و نرم قرار دهید و تمام قسمت‌های‌ سفید کفش را با یک حرکت دایره‌ای به آرامی برس بکشید. این کار را برای قسمت‌های بالایی و پایینی کفش انجام دهید. زمانی که کارتان تمام شد، از یک پارچه تمیز که در آب تازه خیس کرده‌اید، برای پاک کردن خمیردندان استفاده کنید. در نهایت، بند کفش را از مخلوط آب و ماده شوینده خارج کرده، آن را در سینک بشویید، و اجازه دهید که کفش و بند خشک شوند، سپس کفش را مجدداً بند کنید، و از آن لذت ببرید.

.

روش تمیز کردن کفش‌های چرمی

تمیز کردن کفش‌های چرمی که براق هستند خیلی راحت است. اگر کفش‌ها بندی هستند، اول آن‌ها را خارج کنید. سپس از یک برس نرم استفاده کرده و تمام سطح کفش را با آن برس کنید. این باعث جداشدن گرد و خاک و گل‌های خشک‌شده روی کفش می‌شود. پس از آن، دو فنجان آب با دمای اتاق را در یک کاسه ریخته و مقداری صابون مایع دست با PH خنثی در آن بریزید. به آرامی صابون را هم بزنید. یک تکه پارچه برداشته، آن را در مخلوط فرو برده، و آب اضافی را با فشار از آن خارج کنید تا فقط کمی مرطوب باشد. با استفاده از بخش تمیز پارچه، تمام قسمت‌های روی کفش را تمیز کنید. در صورت نیاز، مجدداً همانند قبل آن ‌را در مایع غوطه‌ور کنید تا گرد و خاک و آلودگی‌های آن پاک شود. زمانی که تمام کفش را با پارچه کشیدید، با یک تکه پارچه جدید که با آب تازه خیس کرده‌اید، صابون را از روی کفش پاک‌کنید. در نهایت با یک تکه پارچه دیگر، کفش را خشک‌کنید. زمانی که کفش خشک شد، حتماً با استفاده از واکس و پولیش، چرم را مجدد نوسازی کنید.

.

روش تمیز کردن کفش‌های جیر

مردم، معمولاً بدون هیچ دلیل درستی، در مورد تمیز کردن کفش‌های جیر دچار اضطراب می‌شوند. این کار در واقع خیلی ساده است. برای تمیز کردن کثیفی و یا گل آلودگی معمولی، اول اجازه دهید که کفش‌ها خشک‌شده و سپس با یک حوله تمیز و یا برس جیر، تمام روی کفش را بکشید. حتماً برس و یا حوله را فقط در یک جهت حرکت دهید. این کار نه تنها باعث بلند شدن پرزها می‌شود، بلکه به جدا کردن آلودگی هم کمک می‌کند. پس از برس کاری، با یک پاک‌کننده جیر، روی تمام لکه‌ها بکشید. با این کار بیشتر لکه‌ها از کفش به پاک‌کننده منتقل می‌شوند. برای ساییدگی‌ها، با استفاده از برس جیر، چندین بار روی آن‌ها در جهت عقب و جلو بکشید. اگر قصد پاک کردن لکه‌های آب را دارید، با استفاده از یک تکه پارچه مرطوب، تمام کفش را خیس کنید، سپس با استفاده از یک اسفنج آب اضافی را خشک‌کنید. داخل کفش را با یک پاشنه کش، دستمال کاغذی سفید، یا کاغذ روزنامه سفید پر کنید تا کفش حالت خود را حفظ کند، و اجازه دهید که کفش در منطقه‌ای که آفتاب و یا گرمای مستقیم ندارد خشک شود. در نهایت، زمانی که کفش خشک شد، آن‌ها را در یک جهت با برش جیر برس کنید تا پرزها بخوابند. همیشه پس از تمیزکردن کفش جیر، به آن محافظ جیر بزنید.

.

روش تمیز کردن کفش‌های برزنتی

یک جفت کفش برزنتی، یکی از ضروریات کوچک زندگی است. آن‌ها ارزان و راحت هستند و نگهداری و تمیز کردن آن‌ها آسان است. برای تمیز کردن کفش‌های برزنتی آلوده، اول بندها را بازکرده و در بیرون خانه، کفش‌ها را به هم بزنید تا گرد و خاک اضافی جدا شود. یک لیوان را با آب گرم پر کنید، و حدود یک قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی ملایم به آن اضافه کنید و بندها را در آن بیندازید تا خوب خیس بخورد. سپس، یک برس نرم، مثل برس جیر، بیاورید و تمام سطح کفش را با آن بکشید تا گرد و خاک آن پاک شود. پس از آن، قسمت داخل و خارج کفش خود را در سینک با آب گرم بشویید. بعد از آن، با استفاده از آب و جوش‌شیرین، یک خمیر غلیظ درست کنید (حدود یک فنجان کافی است) و حدود یک قاشق سوپ‌خوری شوینده ملایم به آن اضافه کنید. از یک مسواک قدیمی و نرم و ترکیب تمیزکننده خود استفاده کرده و به آرامی روی کفش را بکشید. زمانی که کفش تمیز شد، کفش را به طور کامل در زیر آب سرد در سینک بشویید. کفش خود را با دستمال کاغذی سفید و یا کاغذ روزنامه سفید پر کنید و در جایی دور از نور مستقیم خورشید یا حرارت قرار دهید تا خشک شود. در نهایت، بندها را از آب و صابون خارج کرده، هر چقدر می‌توانید گرد و خاک آن‌ها را بچلانید، آن‌ها را بشویید، و در جایی پهن کنید تا خشک شود.

.

روش تمیز کردن کفش‌های ساتن

بسیار خوب، نمی‌خواهم به شما دروغ بگویم، تمیز کردن کفش‌های ساتن کار خطرناکی است. ساتن یک پارچه بسیار ظریف است که اگر بخواهید خودتان آن را تمیز کنید، ممکن است صدمه ببیند. به همین دلیل، توصیه می‌شود که تمیز کاری آن را به یک متخصص واگذار کنید. با این حال، اگر می‌خواهید کفش‌های ساتن خود را خودتان بشویید، توصیه‌هایی در این زمینه وجود دارد. اول از همه، یک جوراب زنانه نایلونی بیاورید و آن را در دست کنید و با استفاده از آن، روی کفش خود را با حرکت‌های دایره‌وار بکشید تا گرد و خاک سطحی آن پاک شود. اگر تمیزکاری بیشتری نیاز است، کفش‌های خود را با آب معدنی گازدار، خیلی خوب اسپری کنید. معمولاً اینکارها برای تمیز کردن آن کافی است. با این حال، اگر این‌طور نبود، یک کاسه بزرگ را با آب سرد پر کرده و چند قاشق مایع ظرف‌شویی به آن اضافه کنید و به هم بزنید. هر دفعه یکی از کفش‌ها را در آن غوطه‌ور کنید و اجازه دهید که برای 5 دقیقه در آن خیس بخورد. سپس آن‌ها را خارج کرده و با نرم‌ترین برسی که می‌توانید پیدا کنید، به آرامی سطح آن‌ها را برس بکشید. کفش‌ها را در آب سرد بشویید تا همه مایع ظرف‌شویی از آن خارج شود، داخل آن را با دستمال کاغذی سفید، حوله کاغذی، یا کاغذ روزنامه سفید پر کنید تا شکل خود را حفظ کنند، و آن‌ها را جایی دور از نور مستقیم خورشید و حرارت قرار دهید تا خشک شوند. بسیاری از افراد، به جای اینکه خطر آسیب دیدن کفش‌های خود را بپذیرند، تصمیم می‌گیرند که آن‌ها را با یک رنگ تیره‌تر رنگ کنند.

.

روش نگهداری و تمیز کردن کفش مخمل

پوشیدن کفش مخمل طرفداران پر و پا قرص خود را دارد. افرادی که پاپوش مخملی به پا می‌کنند می‌دانند که نگهداری و تمیز کردن کفش مخملی کار آسانی نیست و مشکلاتی دارد.

با این روش‌ها علاوه بر تمیز کردن کفش خود می‌توانید از آسیب دیدن مخمل روی کفش جلوگیری نمایید.

۱- اگر مایعی روی کفش شما ریخت، ابتدا باید سریعا این مایع را از روی کفش مخمل پاک کنید. آب آسیب جدی به کفش مخمل وارد می‌کند. اگر کفش مخمل دارید یک دستمال میکروفیبر هم به همراه داشته باشید و به محض ریختن مایعات روی کفش مخمل، سریع دستمال میکروفیبر را روی آن قرار دهید تا رطوبت روی کفش را به خود جذب نماید.

توجه: اگر موقع لکه شدن کفش مخمل با مایعات دستمال میکروفیبر نداشتید، سریع از یک دستمال کاغذی یا دستمالی که آب را خوب جذب می‌کند استفاده نمایید.

۲- حالا درون یک کاسه کوچک آب بریزید و سه قاشق غذا خوری مایع ظرف شویی اضافه کنید. این ترکیب را خوب هم بزنید تا کف ایجاد شود.

به جای استفاده از آب و مایع ظرف شویی، برای تمیز کنندگی بیشتر می‌تواند از محلول یک کاسه کوچک آب لیمو و دو قاشق غذا خوری جوش شیرین استفاده نمایید. این ترکیب را نیز باید خوب هم بزنید تا کف کند. چیزی که برای تمیز کردن کفش مخملی به آن نیاز دارید کف روی محلول‌های تمیز کننده است.

۳- کف روی کاسه را با یک برس یا مسواک بسیار نرم، روی لکه کفش بکشید. چند دقیقه صبر کنید تا کف روی لکه رنگی بماند.

توجه: اگر بعد از این کار باز هم لکه رنگی مانده بود، مجددا از کف محلول تمیز کننده و مسواک استفاده نمایید.

۴- حالا باید محلول تمیز کننده را با پارچه تمیز و خشک از روی کفش مخمل پاک کنید. می‌توانید برای تمیز کردن محلول از روی کفش، از پارچه میکروفیبر یا حوله کاغذی استفاده کنید تا آب آن به خوبی جذب شود و لکه روی کفش مخمل را خشک کند.

توجه: برای خشک کردن سریع کفش مخمل، می‌توانید از سشوار استفاده نمایید.

۵- اگر با چند بار استفاده از محلول‌های تمیز کننده خانگی لکه‌های روی کفش از بین نرفت از یک تمیز کننده مخصوص کفش کمک بگیرید. کفش مخمل لایه‌ای نرم و لطیف دارد و اگر با مسواک یا برس محکم روی لکه بکشید، مخمل آن از بین می‌رود و کفش دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

.

تمیز کردن گرد و غبار کفش مخمل

۱- هرگز کفش مخمل خیس را تمیز نکنید و اگر کفش مخمل خیس بود، ابتدا صبر کنید تا کامل خشک شود. توجه داشته باشید تمیز کردن کفش مخملی از گل و خاک، در حالت خیس کاملا کفش شما را نابود خواهد کرد.

۲- هنگامی که کفش مخمل کاملا خشک بود، یک پارچه نرم یا یک مسواک بردارید و به آرامی روی گرد و خاک کفش بکشید. باید دستمال یا مسواک را خیلی آهسته روی کفش مخمل حرکت دهید تا از آسیب ناخواسته به مخمل کفش جلوگیری کنید.

۳- یک برس مخصوص تمیز کردن کفش مخمل تهیه کنید و هر بار قبل از پوشیدن کفش، آن را با برس مخصوص نرم تمیز کنید. با این روش هیچ گاه کفش‌های شما در حالت عادی نیاز به تمیز کاری جدی پیدا نخواهد کرد.

.

تمیز کردن کفش لژدار حصیری یا پارچه ای

برای شستن این کفش ها، ۴ لیوان آب گرم را با یک چهارم پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید. سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی به آن بیفزایید. با استفاده از مسواک یا دستمال، این محلول را روی سطح کفش بمالید.
برای لژهایی که حصیری هستند فقط مسواک را در یک جهت حرکت دهید تا بافت حصیری آن از هم باز نشود. پس از تمیز کردن همه بخش های کفش، دستمال را درون آب خالی خیس کرده و روی سطح کفش بمالید.

.
منابع:
.https://www.doniakala.com

- مطالب مرتبط -

«کفش و پاپوش»

error: Alert: Content is protected !!