راهنمای کفش ورزشی

راحتی، طرح‌های متنوع، دوام نسبتا بالا و تنوع در قیمت، از مهم‌ترین دلایل محبوبیت یک کفش‌ ورزشی است. همه ما در خرید کفش‌ ورزشی، به این موارد دقت می‌کنیم و در نهایت، مناسب‌ترین کفش را می‌خریم.

اما اگر این کفش را به‌غیر از استفاده روزانه بخواهیم باید چه کار کنیم؟ آیا همین فاکتورها برای انتخاب کفش مناسب ورزش‌مان کافی است؟ مشخصا نه. نقش کفش در انجام فعالیت ورزشی، آنقدر مهم است که می‌توان گفت سلامتی فیزیک پا و بسیاری از اندام‌های شما، به آن وابسته است.

نکته مهمی که حتما باید برای خرید کفش ورزشی به آن دقت کنید این است که صرف راحتی یا دوام کفش، آن را به گزینه ایده‌آلی برای انتخاب شما تبدیل نمی‌کند. توجه کنید که هر فعالیت ورزشی، به کفش مناسب خودش نیاز دارد. حالا سوال اینجاست که برای هر فعالیت ورزشی، چه کفشی مناسب‌تر است؟

.

مواردی که باید هنگام خرید کفش ورزشی به آن توجه نمایید

پاشنه کفش ورزشی

پاشنه کفش باید کاملا راحت باشد، هنگامی که بندهای کفش ورزشی را بسته‌اید (نه خیلی محکم) باید قادر باشید پا را از درون کفش بیرون بیاورید.

رویه کفش ورزشی

بعد از پوشیدن کفش ورزشی باید احساس راحتی و اطمینان داشته باشید. اگر رویه کفش به پای شما فشار می‌آورد قبل از امتحان کردن سایزهای دیگر کفش، از محکم بسته نشدن بندهای کفش اطمینان پیدا کنید. گاهی این فشار به دلیل درست بسته نشدن بندهای کفش ورزشی است. آستر و پوشش درون کفش می‌بایست نرم، فاقد درز و هر گونه برآمدگی باشد.

پهنای کفش ورزشی

شما باید بتوانید پای خود را به راحتی در قسمت جلو کفش حرکت دهید. پای شما باید حدود ۶ میلیمتر فضا از لبه‌های کفش داشته باشد. اگر کفش شما تنگ باشد کناره‌های کفش به انگشت کوچک پا فشار وارد خواهند کرد. برای امتحان کردن کفش حتما بندهای کفش را بطور کامل ببندید و سپس بایستید و چند قدم راه بروید تا کاملا از اندازه بودن کفش اطمینان حاصل کنید.

قد کفش ورزشی

کفش اندازه کفشی است که هنگامی که شما ایستاده‌اید میان نوک بزرگ‌ترین انگشت پا و انتهای کفش حداقل یک سانتی متر فاصله وجود داشته باشد و شما قادر باشید انگشتان پای خود را آزادانه تکان دهید. دچار این اشتباه نشوید که چون کتانی بعد از مدتی جا باز می‌کند اگر کمی کوچک بود عیب ندارد، بلکه درنظر داشته باشید که در صورت کوچک بودن کفش ورزشی امکان تغییر حالت انگشتان وجود دارد. همچنین توجه داشته باشید، جنس و مدل کفش باید طوری باشد که هوا در آن جریان داشته باشد. بهتر است در پایان روز که پا در بزرگترین حالت خود قرار دارد، همراه با جوراب مناسب که نه بسیار نازک و برای خرید کفش اقدام کنید. کفش ورزشی مناسب پیاده روی کفشی است که کاملا از پا محافظت کند و انعطاف بالایی داشته باشد. همچنین کفش ورزشی باید انقدر سبک باشد که پاهایتان در آن کاملا راحت باشد و وزن کفش را حس نکند.

کفش باید انعطاف پذیر باشد

کفش را در دستان‌تان بگیرید و سعی کنید که آن را بپیچانید( چرخاندن دست‌ها در جهت مخالف). کفش نباید با این حرکت به آسانی شکل خود را از دست دهد و آسیب ببیند. قسمت کنار پاشنه کفش را از دو طرف به داخل فشار دهید و مطمئن شوید که به اندازه کافی محکم است و به آسانی تغییر شکل نمی‌دهد.

کفش ورزشی مناسب برای گودی کف پا

اگر به کف پای خود نگاهی بیاندازید  متوجه منحنی رو به بالا در وسط کف پا می‌شوید که اصطلاحاً به آن قوس کف پا گفته می‌شود. این قوس در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی افراد کف پا انحنای بیشتری دارد و در برخی افراد این انحنا کمتر است. بنابراین کفش ورزشی مناسب برای کف پای صاف با کفش ورزشی مناسب برای یک فرد عادی متفاوت خواهد بود. شما باید از انحنای کف پای خود کاملا اطلاع داشته باشید و با توجه به آن اقدام به خرید کفش ورزشی بکنید.

.

اصول کلی خرید کفش ورزشی

قبل از اینکه به مشخصات اختصاصی کفش مناسب برای هر فعالیت ورزشی بپردازیم، باید به اصول کلی کفش مناسب برای پا اشاره کنیم. از میان همه انواع کفشی که در بازار عرضه شده‌اند، کفشی مناسب است که علاوه بر ساخت مناسب و دوام و راحتی، با ارگونومی پای شما هماهنگ باشند. کفش ورزشی خوب، کفشی نیست که الزاما از برندهای معتبر و گران‌قیمت باشد؛ بلکه کفشی است که شما در آن احساس خوبی داشته‌ باشید.

پای شما باید به اندازه کافی در کفش آزاد باشد و بتوانید آن را بلغزانید. کفش‌ها، مخصوصا کفش‌های ورزشی، حتما باید دارای جریان هوای مناسب باشند و اصطلاحا پای شما به‌راحتی بتواند در آن نفس بکشد. برای انتخاب سایز کفش، حتما بعدازظهر و عصرها اقدام کنید؛ چرا که پاها، در اواخر روز، حدود نیم‌سایز بزرگتر از صبح‌ها هستند و اگر صبح کفش بخرید، ممکن است بعدا با سایز کفش به مشکل بخورید.

درمورد انعطاف کفش هم حتما دقت کنید که کفشی که بیش از اندازه منعطف باشد، لزوما کفش مناسبی نیست؛ کفش ایده‌آل کفشی است که به اندازه انعطاف پای خودمان، منعطف باشد. ضمنا، حتما به این نکته توجه کنید که اگر نوع راه رفتن یا دویدن شما خاص است یا از نظر فیزیولوژیک، پای شما کمی انحراف دارد، حتما برای خرید و انتخاب کفش مناسب، از فیزیولوژیست کمک بگیرید. مربیان ورزشی شما هم مشاوران خوبی برای انتخاب کفش مناسب با فعالیت‌تان به حساب می‌آیند. آن‌ها را هم فراموش نکنید.

.

پیاده‌روی

کفش‌های مخصوص پیاده‌وری، جزو محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین کفش‌های ورزشی هستند. این‌ کفش‌ها مناسب‌ترین گزینه برای انجام فعالیت‌های روزانه هستند و طراحی و تنوع بالایی هم دارند. وقتی قرار است کفش مناسب پیاده‌روی انتخاب کنید، دقت کنید که موقع پیاده‌روی، بیشترین فشار و درگیری در پا، روی پاشنه است؛ بنابراین، کفشی انتخاب کنید که پاشنه‌ای سبک داشته باشد.

همچنین مواد استفاده شده در پاشنه کفش به‌صورتی باشد که بتواند فشار وارد شده بر آن را دفع کند تا فشار به کمر و مهره‌های ستون فقرات شما آسیبی وارد نکند. ازآنجایی که معمولا ساعت‌های طولانی از کفش‌های پیاده‌روی استفاده می‌کنید ، وزن کفشی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. کفش‌های پیاده‌روی باید بسیار سبک باشند تا خستگی را کمتر احساس کنید.

.

دویدن

پیاده‌روی - کفش

شاید کفش‌های دویدن یا همان رانینگ شوها، از لحاظ ظاهری، فرق چندانی با کفش‌های پیاده‌روی نداشته باشند، اما علی‌رغم همه تشابهات، تفاوت‌های بسیاری در فرم ارگونومیک این دو کفش وجود دارد. مهم‌ترین تفاوت بین کفش‌های دویدن و پیاده‌روی، نوع فشاری است که هنگام این دو فعالیت به پا وارد می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخلاف پیاده‌روی که بیشتر به پاشنه پا فشار وارد می‌شود، ما وقتی می‌دویم، بیشتر سرپنجه‌های پاهای‌مان تحت فشار قرار می‌گیرند. بنابراین، در خرید کفش مناسب برای دویدن، دقت کنید که حتما سرپنجه‌های کفش، طراحی مناسبی داشته‌ باشند و رویه و زیره‌ آن هم از مواد باکیفیت و سبک ساخته شده‌ باشد.

کفش ورزشی که مخصوص دویدن طراحی می‌شود، حتما باید سرپنجه‌های آزادی داشته‌ باشد؛ به‌این صورت که بین نوک بلندترین انگشت‌تان و نوک کفش، به اندازه پهنای یک انگشت، فاصله وجود داشته‌باشد، چرا که به‌طور معمول، پاها موقع دویدن، کمی درازتر از اندازه طبیعی خودشان می‌شوند.

کفش مخصوص دویدن مثل کفش پیاده‌روی، باید کاملا سبک باشد، جریان هوای مناسب در آن برقرار باشد تا پا اصطلاحا در کفش نفس بکشد و انعطاف مناسبی داشته باشد.

نکته بعدی که موقع خریدن کفش مخصوص دوندگی باید به آن دقت کنید، وزن شماست. هرچه وزن‌تان بیشتر باشد، کفش شما باید بیشتر از مفاصل پای شما و مچ‌تان حمایت کند؛ هم‌چنین پاشنه کفش شما باید کپسول‌های بیشتری داشته‌ باشد تا وزن‌تان را به نسبت مناسبی در همه نقاط کفش تقسیم کند تا فشار بین همه قسمت‌های پا تقسیم شود.

.

بسکتبال

دویدن - خرید - کفش - دویدن

ورزش بسکتبال، پر از حرکات جهشی و پرشی رو به جلو است. به‌همین دلیل، کفش مخصوص بسکتبال، براساس حمایت همه‌جانبه از عضلات سرپنجه، پاشنه، مچ و تا حدودی ساق پا طراحی می‌شود. اصل فشار در ورزش بسکتبال، روی قسمت‌های جانبی پای ورزشکار است و به همین دلیل، کفش‌های بسکتبال، ساق‌دار هستند تا بتوانند از مچ پا محافظت کنند.

دقت کنید که کفش ورزشی مناسب برای بسکتبال، باید بندی باشد تا بتواند به خوبی به موازات نیروهای وارد شده به پا، آن‌ها را خنثی کند و این کار از کفش‌های چسبی، بر نمی‌آید. ضمنا انعطاف کفش‌های بسکتبال کمتر از بقیه کفش‌های ورزشی است، تا بتواند به خوبی دربرابر ضربه‌های وارد شده به پا، مقاومت نشان بدهد. برای تست انعطاف مناسب کفش بسکتبال، کناره‌های پاشنه را بین دستانتان بگیرید و فشار دهید. کفشی مناسب است که در برابر این فشار، از خودش مقاومت نشان دهد.

.

والیبال

بسکتبال

ظاهر کفش‌های والیبال و بسکتبال، شباهت زیادی به‌هم دارد. طراحی هردو شبیه به‌هم است اما تفاوت دو کفش در جنس زیره کفش آنهاست. زیره کفش والیبال بر اساس اصول حرکتی در این ورزش طراحی شده‌است.

برخلاف کفش بسکتبال که بر اساس حرکت و جهش رو به جلو طراحی می‌شود، کفش والیبال بر اساس ایستادگی و فرود روی زمین سفت طراحی شده‌است، برای همین در طراحی کفه کفش والیبال از لایه‌هایی استفاده می‌شود که جلوی اثر ضربه‌ای که در نتیجه فرود به پا وارد می‌شود را بگیرد و آن را خنثی کند.

کفش والیبال هم مانند بسکتبال باید ساق داشته‌باشد تا از مچ شما حمایت کند و نکته آخر اینکه کفش والیبال باید نسبتا فیت پای شما باشد؛ یعنی سعی کنید کفشی انتخاب کنید که به پای شما نسبتا بچسبد. البته منظور من از فیت، این نیست که کفش تنگ انتخاب کنید، اما بهتر است که پای شما، نباید چندان در کفش آزاد باشد.

 

والیبال

.

فوتبال

کفش‌های فوتبال، مانند کفش‌های مخصوص دویدن، باید حتما سبک و منعطف باشند. پای شما در کفش فوتبال باید راحت باشد و کمی آزادانه حرکت کند. البته کفش‌های گشاد هم می‌توانند باعث افت سرعت شما شوند.

از آنجایی که فوتبال در محیط باز انجام می‌شود، رویه کفش‌ فوتبال باید از جنس چرم باشد که خاصیت ضدآب بودن به کفش ببخشد و از طرفی پای شما بتواند در کفش تنفس کند.  علاوه‌برآن، کفش فوتبال مناسب باید استوک‌های مناسبی هم داشته‌باشد تا شما حین بازی، در چمن لیز نخورید.

فوتبال

.

تنیس و هندبال

همه اصولی که در کفش‌های مناسب دویدن به آن‌ها اشاره کردم، اینجا هم صادق است. علاوه بر انعطاف، سبکی، تنفس پا و اندازه مناسب، کفش شما باید توانایی حمایت قوی از پاهای شما در حرکات جانبی را داشته‌باشد. اما چون در این ورزش‌ها، شما نیاز به پرش‌های زیاد ندارید، نیازی هم به کفه‌ چندلایه و ساق بلند برای کفش نخواهید داشت.

 

در این مطلب به معرفی انواع کفش ورزشی و ویژگی‌های یک کفش مناسب پرداختیم. بی‌تردید به جز سلیقه، موارد دیگری در انتخاب یک کفش ورزشی خوب موثر است که پیش از خرید باید آنها را در نظر بگیرید.

.

اشتباهات رایج هنگام خرید کفش ورزشی مناسب

توجه به ظاهر و زیبایی کفش ورزشی

برخی از افراد عادی و یا حتی ورزشکاران هنگام خرید کفش ورزشی تنها جنبه های زیبایی را در نظر می‌گیرند و دوست دارند انتخابشان مطابق با مد نیز باشد. هنگام خرید کفش ورزشی به راحتی و کیفیت آن بیش از ظاهر اهمیت بدهید.

امتحان نکردن تمامی گزینه ها

هنگام خرید کفش ورزشی تمامی گزینه‌های مشابه را با توجه به بودجه‌ای که برای خرید اختصاص داده‌اید امتحان کنید. کفش ورزشی مناسب برای پیاده‌ روی و کفش ورزشی مناسب برای باشگاه ویژگی‌های خاص خود را دارند، پس با توجه به فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید کفش را انتخاب کنید.

خرید کفش ورزشی تنگ

کفش را بپوشید و چند قدمی با آن راه بروید. اگر پاهایتان در کفش جمع می‌شود و یا پاشنه‌های پا بیرون می‌آیند از خرید آن کفش صرف نظر کنید. علی‌رغم اینکه، بعضی جنس‌ها مثل چرم به مرور زمان جا باز میکند، تنگ بودن زیاد باعث آسیب رسیدن به پا و سختی هنگام راه رفتن می‌شود. اگر به مدت طولانی و به طور مداوم پیاده‌روی می‌کنید، کفش‌ ساق‌دار انتخاب کنید تا به پاهایتان فشار وارد نشود. اگر دچار بیماری چون دیابت هستید، انتخاب‌هایتان محدود است و لازم است با اطلاعات کافی از شرایط بیماری یک کفش مناسب انتخاب کنید. کفشی بیماران دیابتی، کفش راحتی است که فشار زیادی بر پاشنه و کمر وارد نکند و کفی منعطفی داشته باشد.

خرید کفش در زمان نامناسب

پا‌ها بطور طبیعی در ساعات انتهایی روز اندکی ورم می‌کنند به همین خاطر بهترین زمان برای اندازه کردن کفش عصر و پس از غروب آفتاب است.

.

انتخاب سایز کفش

اکثر افراد فکر می‌کنند اندازه همه کفش‌های ورزشی یکسان است ولی اینطور نیست. برای مثال ممکن است کفش سایز ۸ برند نایک با کفش سایز ۸ برند نیو بالانس کاملا تفاوت داشته باشد. پس بهتر است هنگام خرید کفش ورزشی یک برند خاص را ملاک انتخاب خود قرار ندهید.

ورزشکاران حرفه‌ای و با تجربه می‌دانند که پوشیدن یک کفش مناسب برای ورزش و پیاده‌روی بسیار مهم است. همچنین خرید این نوع کفش معمولا جذاب و از لحظات سرگرم‌کننده به شمار می‌رود. کفش‌های ورزش با مدل، رنگ و قیمت متفاوت در اختیار مشتریان قرار دارد. و هر کسی با توجه به سلیقه و بودجه خود می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند. این که شما چه نوع کفش ورزشی و با چه قیمتی را انتخاب می‌کنید مهم نیست. اما مراقبت و نگهداری از کفش ورزشی برای همه ضروری است. توجه کنید که مراقبت و نگهداری از کفش ورزشی را از ابتدا شروع کنید تا مشکل جدی برای آن پیش نیاید.

.

نگهداری از کفش ورزشی

اغلب افراد وقتی کفش ورزشی مورد علاقه خود را می‌خرند، آنقدر از آن استفاده می‌کنند تا از کار بیافتد و بعد سراغ یک کفش دیگر بروند. اما بهتر است در طول هفته، بعضی از روزها و برخی مسیرها را از کفش‌های دیگرتان استفاده کنید تا کفش ورزشی مورد علاقه‌تان زود فرسوده نشود و کمی استراحت کند. البته این نکته در مورد هر لباس، کفش و یا کیف دیگری هم صدق می‌کند. استفاده مداوم از یک قطعه باعث می‌شود عمر کوتاه‌تری داشته باشد. البته توجه داشته باشید که وقتی به کفش خود استراحت می‌دهید، آن‌ها را در جایی خشک و خنک و بدون چروکیدگی و فشار نگهداری کنید.

توجه کنید که انداختن کفش در انبوهی از وسایل داخل کمد و یا جاکفشی، می‌تواند به خاطر فشاری که به کفش وارد می‌شود، شکل و فرم کفش را عوض کند. پیشنهاد می‌کنیم برای حفظ بهتر کفش‌هایتان آن‌ها را به خوبی در کمد قرار دهید و یا اگر می‌خواهید در کمد، کنار وسایل دیگر بگذارید آن‌ها را با روزنامه پر کنید.

بند کفش کتانی در تمیز دیده شدن کفش بسیار موثر است و لازم است گاهی آن‌ها را از کفش خارج کرده و به خوبی شست. همچنین اتو زدن بند کفش بعد از شستن می‌تواند به مرتب بودن کفش و تازه دیده شدن آن کمک چند برابری بکند. پاشنه کفش ورزشی هم مثل بند کفش در ظاهر مرتب شما بسیار موثر است. پاشنه کفش ورزشی خیلی زود کثیف می‌شود و اگر به آن بی توجه باشید، زود چرک مرده می‌شود.

.

تمیز کردن کفش ورزشی

کفش ورزشی را هر چند روز یک بار تمیز کنید تا همیشه مرتب به نظر برسید. اما احتمالا برای شما هم این سوال پیش می‌آید، چطور کفش ورزشی را تمیز کنیم؟ تمیز کردن کفش ورزشی وقتی سخت‌تر می‌شود، که در مورد یک کفش ورزشی یا کتانی سفید صحبت کنیم. ابتدا تمام چرک و کثیفی ظاهری، مثل خاک و شن چسبیده به کفش را با یک برس نرم جدا کنید.

سپس این کفش‌ها را داخل یک کیسه سفیدقرار دهید و با سنجاق قفلی کفش را درون کیسه ثابت کنید و همراه با چند حوله ضخیم با دور کم ماشین لباس‌شویی بشویید. اما این کار ممکن است به کفش‌ آسیب هم بزند، پس بهتر است قبل از استفاده از کفش و در هنگام استفاده از آن، از یک اسپری محافظ کفش استفاده کنید تا کفش را در مقابل لکه و گرد و خاک محافظت کند. همچنین می‌توانید از شامپو فرش، با همان روش شست و شوی فرش برای کفش استفاده کنید تا آسیب کمی به کفش وارد شود. کفش‌های ورزشی با جنس چرم، نیازس به موا شیمیایی و پاک‌کننده قوی ندارند و با یک دستمال مرطوب به خوبی می‌توان آن‌ها را تمییز کرد.

.
منابع:

.https://www.daraje.com
.https://chibepoosham.com

- مطالب مرتبط -

«کفش و پاپوش»

error: Alert: Content is protected !!