روستای افجه

روستای افجه در 5 کیلومتری شهر لواسان و 30 کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته است. رودخانه های افجه از میانه این روستا و رودخانه تبله رود از شرق این روستا عبور می کنند و طبیعتی سرسبز را برای ساکنان این روستا به ارمغان می آورند.

آبشار پسچویک
کوههای زیادی در اطراف روستای افجه قرار گرفته اند که از آنها آبشارهایی روان است و گردشگران را به خود جذب می کنند. آبشار پسچویک یکی از آبشارهای این منطقه می باشد. که در 5 کیلومتری شمال شرق این روستا در دامنه کوهی که مشرف به دشت هویج است با ارتفاع 15 متر جاری است. می توانید از گوشه شمال شرق روستا 5 کیلومتر به سمت خارج از ده برانید تا به این آبشار برسید.

آبشار موآب
بعد از 20 دقیقه پیاده روی از آبشار پسچویک به آبشار موآب دیگر آبشار این منطقه می رسید که در سه کیلومتری روستای افجه واقع شده است و از دامنه قله ساکا به ارتفاع 80 متر جاری می باشد. قله ساکا در کنار قللی مثل ریزیاپرسو، آتشکو و مهرجال از مقاصد مهم کوهنوردان برای صعود می باشند.

دشت هویج
دشت هویج از دیگر نقاط دیدنی روستای افجه می باشد. بهترین فصل بازدید از آن بهار و پاییز هزار رنگ است که البته در دشت هویج در قدیم هویج می کاشته اند ولی الان پر از درختان گیلاس است. در فصل بهار شکوفه های گیلاس مناظری بسیار زیبا و بدیع را خلق می کنند.

محله چراغان
در روستای افجه یک سقاخانه در کنار یک چنار400 ساله وجود دارد که به دلیل روشن کردن شمع در سقاخانه حضرت ابوالفضل به محله چراغان معروف شده است. البته گذر کردن از کوچه باغهای ده برای رسیدن به محله چراغان صفای خودش را دارد.

حمام قاجار
یکی دیگر از دیدنی های این روستا یک حمام عمومی با ورودی های طاقی شکل است که از دوران قاجاریه به جای مانده است. با وجود دخل و تصرف های زیادی که در آن شده اما هنوز هم معماری قاجاری خودش را حفظ کرده است. این حمام در حال حاضر برای استفاده عموم باز است.

محل مناسب برای اقامت در روستا
متاسفانه در این روستا امکان اقامت وجود ندارد و فقط می توانید به صورت کمپینگ در آن شب را بگذرانید که باید برای خطرات حمله حیوانات وحشی هم فکری بکنید. در 5 کیلومتری روستا یک رستوران واقع شده که در صورتی که دوست داشتید می توانید از آن استفاده کنید و گرنه بهتر است خوراکی های مورد نیاز خودتان را به همراه داشته باشید.

بهترین زمان بازدید از روستای افجه
با توجه به اینکه روستای افجه در جوار کوه البرز قرار گرفته است و این روستا در جوار قله های این رشته کوه قرار دارند معمولا زمستان های سختی را تجربه می کند. اما اوایل اردیبهشت ماه تا انتهای خرداد این مکان با وجود شکوفه های گیلاس تبدیل به بهشتی زیبا می شود. دشت هویج در پاییز هم بسیار زیباست. البته باید لباس گرم همراه داشته باشید. روزهای تابسانی بلند و گرم هستند و آب آبشارها هم بسیار کم است. به همین دلیل تابستان گردشگری در روستای افجه توصیه نمی شود.

دسترسی
وسیله نقلیه شخصی: از جاده لشکرک وارد لواسان شوید و به سمت بلوار اصلی شهر بروید در میدان اصلی شهر به سمت چپ بپیچید و بعد از طی 8 کیلومتر به روستای افجه می رسید. اگر جاده آسفالته را مستقیم طی کنید به یک دو راهی خواهید رسید که یکی آسفالته و دیگری پاکوب است. از مسیر پاکوب که ادامه دهید به کوه و رودخانه می رسید.

◉ آدرس: تهران، جاده لشکرک، بلوار اصلی لواسان، میدان لواسان به سمت چپ، 8 کیلومتری میدان اصلی لواسان

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

تجریش پلازا

در بخش‌های گوناگون با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران ...

فراخوان

مجموعه‌ای از رویدادها و فراخوان‌های تهران با موضوعات گوناگون

مجله آنلاین

راهنمای خرید بهترین کالاها و انتخاب برترین خدمات در تهران ...

سینما

نمایش جذاب‌ترین فیلم‌ها و انیمیشن‌های سینمایی جهان

تئاتر

مجموعه‌ای ویدئویی و دیدنی از اجرای نمایش‌ها و تله تئاتر

رادیو پادکست

مجموعه‌‌ای شنیدنی از موزیک، آهنگ و پادکست‌های صوتی

تلویزیون پلاس

مجموعه‌ای تماشایی از مستند وسریال‌های تلویزیونی و برنامه‌های جالب و دیدنی

کتابخانه

مجموعه‌ای صوتی و شنیداری از برترین کتاب‌های جهان

کنسرت

مجموعه‌ای دیدنی از اجرای کنسرت‌ها و موزیک ویدئوهای ایرانی و خارجی

بازی سرا

مجموعه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده از بازی‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جهان گردی

مجموعه تور مجازی و دیدنی از جاذبه‌های گردشگری ایران و جهان

مراکز و مشاغل

آشنایی با مراکز، مشاغل و کسب و کارهای گوناگون

مراکز خدمات شهری و دولتی

آدرس و تلفن مراکز و نهادهای خدمات شهری و دولتی در تهران

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

error: Alert: Content is protected !!