تالار آینه کاخ گلستان

تالار آینه یکی از 12 تالار و موزه موجود در کاخ گلستان است که از سال 1253 تا 1261 ساخت آن به دراز کشید. از آنرو این تالار را آینه خواندند که تمام دیوارهای آن آینه کاری شده است. 3 سال ساخت تالار به دست حاج ابراهیم خان معمارباشی ملقب به صنیع الملک طول کشید و 5 سال تمام صرف تزیین و آینه کاری آن شد. استفاده از آینه های رنگی ساخت دست هنرمندان ایرانی و همچنین خراطی درب ها و گچ بری سقف ها به دست توانای هنرمندان ایرانی، قالی های دستبافت و مبلهای ساخت ایران، لوسترهای فرانسوی و همچنین آینه های بزرگی که بر روی پایه های گچبری شده درون دیوار جای دارند یک سالن مجلل ایرانی را به نمایش می گذارد. زمانی در این تالار تخت طاووس و تاج کیانی به نمایش گذاشته شده بود. این تالار زمانی مشهور شد که ناصرالدین شاه از مدرسه دارالفنون بازدید کرد و در آنجا تابلوهای زیبای کمال الملک هنرجوی جوان این مدرسه را دید. از آنجایی که شاه ایران علاقه عجیبی به هنر و صنایع دستی داشت، تصمیم گرفت از هنر این نوجوان کاشانی در تزیین کاخ استفاده نماید. به همین دلیل او را به کاخ برد و از او خواست که تصویری از وی در حالی که مقابل 3 ارسی بزرگ هلالی تالار نشسته است و مشغول تماشای باغ است را نقاشی کند. این نقاشی 5 سال به طول انجامید و در سال 1309 هجری قمری از آن پرده برداری شد. حتی انعکاس نور خورشید بر روی فرش و زمین های تالار در نقاشی رنگ و روغن کمال الملک کاملا مشهود است. چیزی که در این نقاشی بسیار چشمگیر است شکوه اغراق شده تالار آینه است که بزرگتر از ابعاد اصلی به نظر می رسد. البته در حال حاضر این تابلو در تالار سلام نگهداری می شود. این تالار را به جای عمارت چهل ستون چوبی و هم زمان با تالار سلام ساخته شده است.

مقررات تالار آینه کاخ گلستان
1) عکسبرداری بدون فلش، مونوپاد و سه پایه در موزه ها و بخش های داخلی کاخ گلستان مجاز است.
2) آوردن هر گونه کوله پشتی، وسایل حجیم و کیف به داخل کاخ گلستان ممنوع می باشد.
3) ورود ویلچر معلولین و کالسکه نوزادان فقط در محوطه بیرونی کاخ گلستان مجاز می باشد.
4) بازدید گروهی بدون هماهنگی قبلی از کاخ گلستان مجاز نمی باشد.
5) بازدید بازنشستگان کشوری و لشکری، خانواده های ایثارگران، اعضای بهزیستی و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بازدیدهای گروهی دانش آموزان و دانشجویان به صورت نیم بها می باشد.
6) کارمندان میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و راهنمایان تورها می توانند به طور رایگان از کاخ بازدید فرمایند.
7) استفاده از بلیط های نیم بها در پنج شنبه، جمعه، از تاریخ 25 اسفند تا 15 فروردین و سایر تعطیلات رسمی امکان پذیر نمی باشد.

ثبت ملی
این اثر در تاریخ 1334 با شماره 417 به ثبت ملی رسید.

دسترسی به کاخ گلستان
وسیله نقلیه شخصی: کاخ گلستان در خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ قرار دارد. درب ورودی آن در خیابان داور است.
مترو: با استفاده از خط 1 مترو در ایستگاه 15 خرداد پیاده شوید با 5 دقیقه پیاده روی به سمت میدان ارگ و وارد شدن به خیابان داور می توانید ورودی کاخ گلستان را ببینید.

◉ آدرس: تهران، منطقه ۱۲، خیابان ۱۵ خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ، خیابان داور

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

- مطالب مرتبط -

«تاریخ گردی»

error: Alert: Content is protected !!