روستای وردیج و واریش

روستاهای وردیج و واریش مقاصد گردشگری استان تهران هستند. که در فاصله 8 کیلومتری از یکدیگر واقع شده اند. روستای واریج که در فاصله کمی از تهران در کیلومتر 8 جاده تهران- کرج قرار دارد یک روستای پلکانی و سنگفرش است که در غرب دره کن واقع شده است. علاوه بر آنکه ساختار تاریخی روستا، جاذبه های طبیعی آن گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است، در امتداد رودخانه وردیج، آبشار سه قلوی مال لت قرار گرفته است. ارتفاع سه آبشار روی هم به 35 متر می رسد. تپه های ارواح هم بخش دیگری از جاذبه های گردشگری این روستا هستند که افسانه های زیادی در مورد آن ها وجود دارد که همه متفق القول بر این که این صخره ها بخشی از یک قلعه باستانی هستند و افسانه ای در مورد آن وجود دارد که این سنگ های مخوف موجودات زنده و آدم هایی بودند که تبدیل به سنگ شده اند این سنگها هر چه که باشند به قدری بکر و زیبا هستند که جان می دهند برای گرفتن سلفی و عکس یادگاری و ثبت لحظات به یادماندنی یک طبیعت گردی در حومه تهران و معمولا نیم ساعتی از وقت گردشگران به همین عکاسی با این صخره ها سپری می شود. 8 کیلومتر بالاتر از روستای وردیج روستای واریش با چشمه آب معدنی اش قرار دارد. که خیلی ها با خودشان دبه می برند که از آب چشمه برای مصرف روزانه شان بیاورند. دقت فرمایید که در خارج از روستاهای وردیج و واریش هیچ مغازه یا رستورانی وجود ندارد. پس خوراکی های سبک و انرژی زا مانند نخود، کشمش، خرما و گردو به همراه داشته باشید. بطری آب را فراموش نکنید. کفش مناسب کوه به پا داشته باشید. در انتهای روستای واریش هم به جاده مسیح الله دین محمد می رسید که به ارتفاعات پهنه حصار ختم می شود و مناسب برای کوهنوری است.

بهترین زمان بازدید از روستاهای وردیج و واریش
این روستا در شمال غرب تهران واقع شده و آب و هوای کوهستانی دارد. در فصلهای بهار و تابستان هوا کمی خنک تر از هوای تهران است. اما در زمستان هوا سرد و خشک است به حدی که روستاییان واریش دهکده را ترک می کنند. بهترین فصل سال برای طبیعت گردی در این دو روستا، فصل بهار است که درختان آلبالو و گیلاس شکوفه می دهند. همیشه زیبا ترین عکسها آن هایی بوده اند که با گل ها و شکوفه های رنگارنگ در بهار یا درختانی با برگ های زرد رنگ در پاییز گرفته شده اند. بهار وردیج و واریش بی نظیر است، سعی کنید آن را از دست ندهید. زمستان ها زمین های وردیج و واریش پوشیده از برف است و بهترین مکان برای برف بازی می باشد. توجه داشته باشید که باید لباس گرم مناسب در پیست اسکی بر تن داشته باشید چون واقعا سرمای این روستاها گزنده است.

دسترسی
وسیله نقلیه شخصی: وارد مسیر اتوبان تهران کرج شوید و در ورآورد از ورودی پمپ بنزین به سمت خیابان شهید اردستانی بروید. تا تابلوهای راهنمای روستاهای وردیج و وردیج را ببینید. ابتدا به روستای وردیج می رسید. بعد از دیدن از این روستا می توانید به مسیرتان ادامه بدهید تا به روستای واریش برسید.

◉ آدرس: تهران، کیلومتر 8 جاده تهران –کرج، خروجی پمپ بنزین وردآورد،جاده شهید اردستانی

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content is protected !!