باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران بزرگترین کتابفروشی کشور یا به گزارش نشریه نیوز ویک، بزرگترین کتابفروشی جهان است که ابتدا با هدف برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب ساخته شد، اما با توجه به اینکه مدت این نمایشگاه تنها ده روز است با تغییر در هدف کاربری، این مجموعه تبدیل به نمایشگاه دائمی کتاب گردید. این نمایشگاه در زمینی به مساحت 11 هکتار در سه طبقه با 6.5 هکتار زیربنا در تیر ماه سال 1396 آغاز به کار کرد.

کاربری باغ کتاب تهران
باغ کتاب تهران به 4 بلوک به ترتیب زیر تقسیم گردیده است
بلوک A یا بهارستان: مختص کودک و نوجوان است.
بلوک B یا خیالستان: راهروی مرتبط کننده بلوک A و بلوک C می باشد.
بلوک C یا نگارستان: مجموعه سالن های سینما و تئاتر و باغ علم کودک در این بلوک قرار دارد.
بلوکD یا سروستان: بزرگترین کتابفروشی ایران برای بزرگسالان و باغ علم نوجوان در این بلوک قرار دارد.

بلوک A یا بهارستان

• طبقه همکف بلوک بهارستان
در طبقه همکف قسمت فروش کتابهای کودکان و نوجوانان قرارگرفته است علاوه بر کتاب انواع لوازم التحریر و اسباب بازی های مربوط به این رده سنی را همی می توانید برای فرزندان خود تهیه فرمایید. مجسمه های شخصیتهای معروف کارتونی در استندهای کتاب قرار گرفته اند که فرصتی مناسب برای گرفتن عکس از کودکان با این مجسمه های فانتزی است.

• طبقه اول بلوک بهارستان
در طبقه اول قسمت بهارستان، باشگاه رباتیک و کافه کودک قرار دارد. در باشگاه رباتیک خدمات فوتبال رباتیکی، کارگاه های ایده تا عمل، پیست ماشین صخره نورد و واقعیت مجازی ارائه می شود. استفاده از باشگاه رباتیک برای کودکان 5 سال به بالا مناسب است و مدرسین آن نخبه های برتر رشته های هوش مصنوعی و کامپیوترند.
کافه کودک هم محل استراحت کودکان در کنار خوردن کیک، بستنی و نوشیدنی مورد علاقه اشان است و هم یک کافه پژوهشی است که اجازه می دهد کودکان در صورت تمایل به کافه من کمک کنند و از والدینشان پذیرایی نمایند.
کافه رستوران ایزار هم در کنار فکربازیا ارانه دهنده انواع فست فود می باشد.
دیواره های صخره نوردی کودکان نیز در این طبقه قرار دارند که کودکان می توانند در کنار خرید کتاب به بازی و تفریح هم بپردازند.
هُننی دونات هم یک دونات فروشی تمام اتوماتیک است که دونات هایشان را بدون جوش شیرین برای کودکان تهیه می کند.
بستنی جلاتو اکسپرس هم در بلوک A بستنی و انواع نوشیدنی های سرد را ارائه می نماید.

بلوک B یا خیالستان
بلوک B یا خیالستان یک راهروی 60 متری است که در دو طرف آن تصاویر دیجیتال قرار گرفته و دو حلقه پیاده بر یا واک وی در آن وجود دارد که افراد روی آن ایستاده و به راحتی از بلوک A به بلوک B می روند. این محل بهترین محل برای گرفتن عکس های سلفی نیز می باشد.

بلوک C یا نگارستان
بلوک C یا نگارستان از مجموعه 11 سالن نمایش تئاتر و فیلم و باغ علم کودک تشکیل شده است. سالن های نمایش این بلوک در سه طبقه زیرزمین، همکف و پشت بام قرار دارند. به طور کلی از مجموع 11 سالن نمایش، 7 سالن به نمایش فیلم و 4 سالن مختص نمایش تئاتر است که ظرفیت آن ها 2000 نفر
می باشد. بزرگترین پرده سینمایی این مجموعه 190 مترمربع است که بعد از سینما آفریقا بزرگترین پرده سینمای تهران را دارا می باشد. دانشجویان می توانند از تخفیف 50 درصدی بلیط های سینما استفاده کنند. مشروط بر اینکه روزهای یکشنبه، دوشنبه و جمعه قبل از ساعت 17 بلیط خود را تهیه نمایند، آنها همچنین می توانند بن تخفیف 15 درصدی کافی شاپ های نگارستان را از گیشه بلیط خریداری فرمایند.

باغ علم کودک: باغ علم کودک که برای کودکان 6 تا 13 سال مناسب است مفاهیم علمی به کودکان آموزش داده می شود. باغ علم کودک برای اولین بار در کره جنوبی در شهر بوسان آغاز به کار کرد و ایده اصلی این پروژه در ایران هم توسط شرکت ال جی برای نخستین بار با کپی برداری از همان باغ مطرح شد. در این باغ 7 فضا برای آموزش 4 مفهوم مهم به شرح ذیل در نظر گرفته شده است:
1) داستان بدن که کودک را با اعضای بدنش آشنا می کند.
2) داستان خانه که کودک را با لوازم منزل و نکات ایمنی استفاده از آن ها و همچنین نحوه تامین انرژی آن ها آشنا می نماید.
3) داستان زمین که کودک را با زمین و مشکلات زیست محیطی آن آشنا می شود.
4) داستان شهر که در آن کودک یاد می گیرد چگونه شهرهای مختلف با وسایل نقلیه مختلف به هم وصل می شوند.
در سالن سینمای کودک و سینمای سه بعدی این مفاهیم به صورت فیلم برای درک بیشتر برای کودکان به نمایش گذاشته می شود.
در قسمت نقاشی چهره با ربات، چهره کودک با یک ربات نقاشی می شود و اینگونه کودک با پیشرفت علم آشنا می گردد و خلاقیت کودک در این بخش تحریک می شود.
فروشگاه محصولات غذایی کلانا در طبقه همکف نگارستان، ارائه دهنده انواع میان وعده های سبک و نوشیدنی های گرم سرد می باشد.
کافه نان و شیرینی لئو در طبقه همکف نگارستان، انواع شیرینی، دونات و نوشیدنی های سرد و گرم را ارائه می نماید.
کافه ویونا در طبقه همکف نگارستان یکی از شعبات کافه های نجیره ای ویوناست که در کنار صبحانه و بستنی انواع قهوه ، انواع نوشیدنی های سرد و گرم را به مشتریانش ارائه می کند.
کیوسک برگر در طبقه اول نگارستان انواع برگر و سالاد را به مشتریانش ارائه می کند.

بلوک D یا سروستان
بزرگترین کتابفروشی ایران با 7000 مترمربع زیر بنا است که در سه طبقه زیرزمین، همکف و اول واقع شده است. در این مجموعه تمام موضوعات کتاب به فروش می رسد. پارک علم نوجوان نیز در این بلوک واقع شده است.
پارک علم نوجوان از سه سالن تشکیل شده که امکانات لازم برای کسب علم به صورت تجربی در آن فراهم شده است. چهل دستگاه در این پارک قرار داده شده و نوجوانان می توانند با انجام آزمایش با آن ها به صورت عملی با یافته های علمی آشنا می گردند. برای مثال چگونگی جابه جایی اجسام سنگین با اهرم و تاثیر جابه جایی مرکز ثقل بر قدرت اهرم در این سالن ها با آزمایش عملی به پژوهشگران نوجوان آموزش داده می شود. در انتهای باغ علم نوجوان نیز نمایشی علمی برای نوجوانان در محلی به نام اکتشاف الدوله اجرا می شود. در قسمت زیر زمین بلوک سروستان بزرگترین گالری و کافه گالری به مساحت 1700 متر قرار دارد که هنرمندان می توانند آثار هنری خود را در این مکان به فروش برسانند.

سایر امکانات باغ کتاب

• باشگاه همکارا
یک باشگاه پژوهشی مخصوص بزرگسالان است که با عضویت در آن می توانند از محیط های گروهی این مجموعه استفاده نمایند. پرواز با شبیه ساز و ثابت سسنا 172 برای کودکان 10 سال به بالا، اتاق فکر بازیا، اتاق فرار ذهن برتر، دوره آموزشی با مشاغل هوایی و علم پرواز از دیگر امکانات این مجموعه هستند.

• پشت بام باغ کتاب
کافه رستوران های باغ کتاب و فضای سبز آن در قسمت پشت بام واقع شده که از طریق پله های ضلع شرقی و آسانسور به این طبقه می توانید دسترسی پیدا کنید.

دسترسی
با خودروی شخصی خود هر جای تهران که باشید می توانید از طریق اتوبان همت شرق به غرب، از خروجی حقانی از اتوبان خارج شده و خودتان را به باغ کتاب برسانید و یا از اتوبان حقانی غرب به شرق وارد اتوبان مدرس شوید و از آنجا وارد بلوار کتابخانه ملی شوید و از باغ کتاب بهره ببرید.
مترو: از طریق ایستگاه متروی حقانی و همت می توانید خودتان را به باغ کتاب تهران برسانید. توجه داشته باشید تا باغ کتاب از ایستگاه مترو 15 دقیقه پیاده روی است. البته ون های مخصوص باغ کتاب نیز در حوالی ایستگاه حقانی شما را به باغ کتاب می رسانند.

◉ آدرس: تهران، میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

- مطالب مرتبط -

«تاریخ گردی»

error: Alert: Content is protected !!