تالار عاج کاخ گلستان

تالار عاج یکی از تالارهای 12 گانه کاخ گلستان در سمت چپ تالار برلیان و بعد از تالار آینه قرار دارد، البته ساخت آن مربوط به قبل از ساخت تالارهای سلام و تالار آینه می باشد. بعضی آن را تالار آج به معنی تالار گرسنه می نامند و دلیل آن را برپایی میهمانی های خارجی همراه با صرف غذا در این تالار می دانند و بعضی آن را عاج به معنای عاج فیل می نامند و دلیلش را وجود دو عاج فیل بزرگ در این تالار بیان کرده اند. در زیر این تالار حوضخانه ای وجود دارد که هر دو در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده اند. تاریخ دقیق ساخت این بنا در دست نیست. تنها سند موجود از این تالار یک تابلوی آبرنگ از محمودخان ملک الشعرا می باشد که در سال 1248 هجری شمسی کشیده شده است. بر اساس این تابلو در نمای بیرونی تالار عاج یک ایوان شش ستونی وجود دارد. که ستون های به رنگ سفید بوده و به رنگ های آبی و طلایی مزین شده است. سه ارسی سه دربی از داخل تالار رو به این ایوان وجود داشته است. در دوره ناصرالدین شاه این ایوان به داخل تالار منتقل شده است و درب ها و پنجره های آن همسطح و قرینه با تالار سلام ساخته شده اند. از آن پس میهمانی های خارجی در تالار عاج برگزار می شد تا اینکه نام این تالار را به تالار سفره خانه تغییر نام دادند. در زمان پهلوی این تالار برای دیدارهای رسمی مورد استفاده قرار می گرفت و در چیدمان و تزیینات داخلی آن تغییراتی اساسی ایجاد شد که با تابلوی محمودخان ملک الشعرا هیچ سنخیتی ندارد.

مقررات تالار عاج
1) عکسبرداری بدون فلش، مونوپاد و سه پایه در موزه ها و بخش های داخلی کاخ گلستان مجاز است.
2) آوردن هر گونه کوله پشتی، وسایل حجیم و کیف به داخل کاخ گلستان ممنوع می باشد.
3) ورود ویلچر معلولین و کالسکه نوزادان فقط در محوطه بیرونی کاخ گلستان مجاز می باشد.
4) بازدید گروهی بدون هماهنگی قبلی از کاخ گلستان مجاز نمی باشد.
5) بازدید بازنشستگان کشوری و لشکری، خانواده های ایثارگران، اعضای بهزیستی و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بازدیدهای گروهی دانش آموزان و دانشجویان به صورت نیم بها می باشد.
6) کارمندان میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و راهنمایان تورها می توانند به طور رایگان از کاخ بازدید فرمایند.
7) استفاده از بلیط های نیم بها در پنج شنبه، جمعه، از تاریخ 25 اسفند تا 15 فروردین و سایر تعطیلات رسمی امکان پذیر نمی باشد.

ثبت ملی تالار عاج کاخ گلستان
این اثر در تاریخ 1334 با شماره 417 به ثبت ملی رسید.

دسترسی
وسیله نقلیه: کاخ گلستان در خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ قرار دارد. درب ورودی آن در خیابان داور است.
مترو: با استفاده از خط 1 مترو در ایستگاه 15 خرداد پیاده شوید با 5 دقیقه پیاده روی به سمت میدان ارگ و وارد شدن به خیابان داور می توانید ورودی کاخ گلستان را ببینید.

◉ آدرس: تهران، منطقه ۱۲، خیابان ۱۵ خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ، خیابان داور

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

- مطالب مرتبط -

«تاریخ گردی»

error: Alert: Content is protected !!