موزه سینمای ایران

موزه سینمای ایران از دو بخش موزه و سینما تشکیل شده است. در این موزه 9 نمایشگاه دائمی وجود دارد. در موزه ها عکس ها، پوسترها و مستندات پشت صحنه فیلم ها و تجهیزات قدیمی سینما نگهداری می شود و در سالن های سینما فیلم های روز نمایش داده می شود و همچنین به نقد و بررسی آثار سینمایی با حضور هنرمندان فیلم ها انجام می شود.

محل سینما عمارت باغ فردوس می باشد که به زمان سلطنت محمد شاه قاجار باز می گردد و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. سالن سینماتوگراف با 200 نفر ظرفیت، سالن سینما فردوس با 100 نفر ظرفیت و سالن تمدن با 50 نفر ظرفیت مختص اکران فیلم و نشست های نقد و بررسی فیلم های روز هستند. موزه ها عبارتند از تالار معاصران، تالار دفاع مقدس، تماشاخانه، تالار بین الملل، نمایشگاه دائمی علی حاتمی، نمایشگاه نام آوران، نمایشگاه دوبله صدا، نمایشگاه ارامنه، زیرگذر تاریخ و خانه فرهاد.

تاریخچه موزه سینمای ایران
موزه سینمای ایران برای نخستین بار در ساختمانی در کوچه پیرنیا در خیابان لاله زار با حضور حسن حبیبی معاون اول دولت هاشمی رفسنجانی در سال 1373 افتتاح شد. عزت الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینمای ایران هم به سمت مدیرعاملی باشگاه منصوب گردید. چهار سال بعد محل موزه سینما به باغ فردوس که زمانی دبیرستان شاپور تجریش بود تغییر کرد.

ثبت ملی
عمارت باغ فردوس، محل موزه سینما، در مرداد 1376 با شماره 1876 به ثبت ملی رسید.

دسترسی به موزه سینما
وسیله نقلیه شخصی: موزه سینمای ایران در خیابان ولی عصر بعد از سه راه زعفرانیه نرسیده به تجریش در باغ فردوس واقع شده است.
مترو: با استفاده از خط یک مترو در ایستگاه تجریش پیاده شوید. با نیم ساعت پیاده روی به سمت سه راه زعفرانیه به باغ فردوس محل موزه سینما می رسید.
اتوبوس: با استفاده از خط 7 بی آر تی در ایستگاه اتوبوس باغ فردوس پیاده شوید. با دو دقیقه پیاده روی به باغ فرودس محل موزه سینما می رسید.

◉ آدرس: تهران، خیابان ولی عصر،بعد از سه راه زعفرانیه، نرسیده به تجریش، باغ فردوس

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

- مطالب مرتبط -

«موزه گردی»

error: Alert: Content is protected !!