موزه استاد فرشچیان

موزه استاد فرشچیان از سری موزه های کاخ سعدآباد به شمار می رود. این موزه مساحتی 600 متر مربعی را به خود اختصاص داده است و در گذشته محل زندگی رضا شاه پهلوی و عصمت بانو، چهارمین همسر او، بود. پس از رضا شاه نیز به ترتیب برادر محمدرضا شاه و سپس سرآشپز ویژه دربار در آن سکونت داشتند و تا پیش از سال 1380 نیز انبار مجموعه سعد آباد محسوب می شد.

اما پس از دهه 80 خورشیدی، موزه فعالیت خود را شروع کرد و نمایشگر آثار ارزشمند استاد محمود فرشچیان شد. 50 اثر این هنرمند گرانقدر در جای جای بنا به چشم می خورد، آثاری که هر کدام دنیایی ماورائی را در خود جای داده اند و برای درک عمیقشان بایستی دیدی ژرف نگر داشت و صبری طولانی.

محمود فرشچیان:
محمود فرشچیان متولد سال 1308 خورشیدی، از اساتید بزرگ نقاشی و هنر ایرانی است و با ورود خود به دنیای هنر، سبک جدیدی را پایه گذاری کرد تا روحی جدید به نقاشی ایرانی ببخشد. حرکت و سیالیت در تمامی نقش های تابلوهایش موج می زند و طوفانی از رنگ های بی نظیر، به مینیاتورها جان و روحی بی مانند می بخشند.

جالب است بدانید قرآن، سایر کتاب های آیین های مقدس و شعر و ادبیات فارسی نیز در تمامی کارهای استاد فرشچیان به چشم می خورند و به نوعی الهام بخش ایشان هستند.

آثار این هنرمند بین المللی در نقاط مختلف جهان به تصویر کشیده شده اند و کاخ موزه سعد آباد تنها بخشی از این تابلو ها را به نمایش گذاشته است.

◉ آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، زعفرانیه، انتهای خیابان شهید کمال طاهری، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

- مطالب مرتبط -

«موزه گردی»

error: Alert: Content is protected !!