پناهگاه اسپید کمر

جانپناه یا پناهگاه اسپیدکمر بر روی یال جنوبی کوه توچال در دو طبقه با هزینه شخصی صاحب نامان برجسته ای در کوهنوردی در سال 1325 بنا شده است. این جان پناه با هدف حفاظت جان کوهنوردان در ارتفاعات توچال از گزند طوفان و بارندگی های ناگهانی ساخته شده است. رسم بر این است که کوهنوردان اضافات غذای خود را در جان پناه، برای دیگر کوه پیمایان می گذارند. بعد از اینکه جان پناه شیرپلا ساخته شد، این جان پناه بلااستفاده ماند تا در سال 1375 به همت گروهی از کوهنوردان بازسازی شد و مجددا مورد استفاده قرار گرفت. همه ساله نیز گروهی از کوهنوردان به نظافت و تعمیر آن می پردازند. زمانی که این جان پناه ساخته شد مسیر صعود قله توچال مسیر سربند-اوسون-اسپیدکمر بوده است. در واقع این مسیر یکی از مسیرهایی بوده که مردم از آن با پای پیاده یا الاغ، قاطر و اسب به استان مازندران سفر می کردند. شایان ذکر است که مصالح ساختمانی مانند گچ و سیمان با قاطر به این جان پناه آورده شده است.

معماری پناهگاه اسپید کمر
این بنا به شکل هرم در دو طبقه ساخته شده و طبقه زیرین برای صرف غذا و طبقه بالایی به منظور خواب و استراحت طراحی شده است.

سازندگان:
محمد کاظم گیلانپور مولف کتاب پیروزی بر اورست.
گغام میناسیان نخستین کوه نورد با تکنیک ایران.
فرخ رحمدل از چهره های معروف کوهنوردی.
جلیل کتیبه ای از پایه گذاران ورزش دیواره نوردی در ایران.
حسین گل گلاب سراینده شعر ای ایران
ناصر حقیقی، عبدالله رشتیان، محمد زندی، هوشنگ محیط، عزیز حاتمی، امیر فیض و چند تن دیگر از کوهنوردان به نام که با کمک های مالی خود این اثر را ساخته و زنده نگه داشته اند.

دسترسی به جانپناه اسپید کمر
با وسایل نقلیه عمومی: با خط 1 مترو یا خط 4 بی آر تی به ایستگاه تجریش رفته و از آنجا با تاکسی های دربند-تجریش در میدان سربند پیاده شوید. بعد از رسیدن به دره اوسون، باید دو راهی اوسون را به دست چپ به طرف ایستگاه پنجم تله کابین بروید و از آنجا مستقیم به سمت جان پناه اسپید کمر بروید.
با وسیله نقلیه شخصی: از خیابان دکتر شریعتی مستقیم به سمت میدان قدس برانید و در میدان قدس به خیابان در بند بپیچید و از آنجا به میدان سربند بروید.

◉ آدرس: تهران، خیابان شریعتی، میدان قدس، خیابان دربند، میدان سربند

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

- مطالب مرتبط -

«تاریخ گردی»

error: Alert: Content is protected !!