امامزاده صالح

امامزاده صالح فرزند امام موسی کاظم است که روزانه پذیرای 30 هزار زائر از اقصی نقاط کشور می باشد.

تاریخچه امامزداه صالح
امامزاده صالح برادر تنی حضرت رضا (ع) است که در قرن دوم هجری قمری بعد از شنیدن خبر ولایت عهدی امام رضا (ع) ازعراق رهسپار ایران می شود. در کرج فردی به نام حسن در پی کشتن وی بر می آید که سرانجام موفق می شود او را در تجریش یافته و در زیر درخت چنار کهنسالی به قتل برساند. سر پاک وی را در تجریش و بدنش را در اردبیل به خاک می سپارند. در قرن پنج هجری بر روی مدفنش بقعه ای می سازند که در سال 617 هجری قمری در حمله چنگیز مغول به ایران، از بین می رود. در قرن هفتم هجری قمری به دستور غازان خان از حکام ایلخانی بقعه وی مجددا باز سازی می شود. در سال 1210 هجری خورشیدی هلاکو میرزا، فرزند فتحعلی شاه قاجار، بانی کاشی کاری بقعه امامزاده و گچبری های داخل حرم می شود. در زمان قاجاریه بزرگان زیادی وصیت می کنند که در جوار امامزاده به خاک سپرده شوند و کم کم این مکان تبدیل به آرامستان می شود. بعد از انقلاب در سال 1368 بقعه کاملا تخریب و مجددا کاشی کاری می شود و صحن حرم به 3000 مترمربع وسعت می یابد و به جز تعداد اندکی، بقیه قبور تخریب می شوند. متاسفانه کتیبه ای که در سال 700 هجری قمری در حرم ساخته شده بود در حین تعمیرات حرم از بین رفت و درخت چنار کهنسالی که قرن ها قدمت داشت خشک شد.

معماری حرم
امامزاده صالح سه درب ورودی دارد که درب شمالی و شرقی آن در بازار تجریش قرار گرفته و درب غربی در پایانه مسافر بری درون شهری قرار دارد. درب شمالی همیشه به روی زوار باز است. قسمت ورودی خواهران و برادران از هم جداست. امامزاده 4 رواق دارد که دو رواق آن مختص زائران مرد و دو رواق دیگر به زائران زن اختصاص یافته است. رواق ها همه آینه کاری هستند و ضریح نقره ای است. درب ها نیز هنر منبت هنرمندان اصفهانی می باشد. بنای اصلی بقعه شبیه یک چهارگوش با مساحت 6.5 مترمربع است که یاد آور معماری قرون هفتم و هشتم هجری خورشیدی می باشد. بر سر در ورودی رواق شمالی کتیبه ای به چشم می خورد که نام فتحعلی شاه روی آن ذکر شده است. قبر اصلی در سردابی است که در زیرزمین حرم قرار دارد و کسی اجازه وجود به آن قسمت را ندارد. در آنجا تعداد دیگری قبر نیز وجود دارد. در اکثر سریال های ایرانی سکانس هایی از آستانه مقدس امامزاده صالح وجود دارد که نشان می دهند تهرانی ها در هنگام بروز مشکلات خود به حضرت متوسل می شوند.

روز بزرگداشت
از آن جایی که تاریخ تولد دقیق این برادر گرامی امام رضا (ع) در دست نیست، متولیان تصمیم گرفتند در تاریخ 5 ذی القعده هر سال بزرگداشتی برای ایشان در صحن امامزاده برگزار نمایند.

ثبت ملی
بعد از سنگفرش کردن خیابان شریعتی در زمان رضا شاه پهلوی دسترسی به امامزاده صالح برای تهرانی ها بسیار راحتر شد و جمعیت کثیری روزانه برای زیارت رهسپار این مکان مقدس می شدند تا اینکه در سال 1350 این اثر به شماره 909 به عنوان میراث فرهنگی ثبت ملی گردید.

◉ آدرس: تهران، میدان تجریش، بازار تجریش

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

- مطالب مرتبط -

«تاریخ گردی»

error: Alert: Content is protected !!