پارک آبشار

پارک آبشار پارک جدید التاسیسی است که در غرب تهران در انتهای بزرگراه همت بعد از پل آزادگان در مجاورت شهرک شهید باقری قرار گرفته است. مهندس طراح این پارک یک مهندس سمنانی خوش ذوق است که پارک کوهستانی صفه اصفهان و باغ پرندگان اصفهان را نیز طراحی کرده است.

اگر دوست دارید روز تعطیلتان را در کنار خانواده به طبیعت گردی بپردازید، بهترین گزینه پارک آبشار است. این بوستان کوهستانی با شیب های ملایم بهترین جا برای کوهنوردی سبک می باشد. از این رو این بوستان را آبشار نامیده اند که پر از آبشارها و برکه های مصنوعی کوچک و بزرگ است. 85 درصد از این پارک به فضای سبز اختصاص یافته است و بقیه را آبشارها، برکه ها، معابر، آلاچیق ها و استراحتگاههای بین راهی، شهربازی کودکان، پیست دوچرخه سواری و معابر پیاده روی تشکیل می دهند. این پارک 8 برکه دارد که 7500 متر مربع از فضای پارک را اشغال کرده اند.

آب این برکه ها و آبشارها از جنگلهای لتمال تامین می شود. این آب در محل پارک آبشار در مخازنی ذخیره و تصفیه می شود تا نیلوفرهای آبی، لاکپشت ها، ماهی ها و مرغابی ها در آن بتوانند دوام بیاورند. آب جنگل های لتمال مملو از آهک و سیمان است و حتی جانوران هم در اثر استعمال این آب از بین می رفتند. اکنون این آب در پارک آبشار تا حدی که جانداران دوام بیاورند تصفیه می شود اما هنوز هم قابل شرب نیست. در بالاترین بخش پارک یک آلاچیق دیده می شود که در وسط آن برکه ای کوچک قرار دارد و دور تا دور آن نیمکت هایی برای استراحت تعبیه شده اند. این آلاچیق در واقع برج تقسیم آب است که آب را به داخل برکه های کوچک و بزرگی که در جای جای پارک در طبقات مختلف قرار دارند پمپاژ می کند.

سه برکه اول کوچکند و برکه های چهارمی و پنجمی کمی بزرگترند و شباهت زیادی به استخر دارند. اما سه برکه آخر شبیه برکه های واقعی هستند که با نیلوفر آبی مزین شده اند و مرغابی ها، لاکپشت ها و ماهی ها در آن زندگی می کنند در اطراف برکه ها نیز درختانی مثل جگن و نخل های مرداب وجود دارد. در کنار یکی از برکه ها کاکتوس روییده است که در تمام دنیا بی نظیر است. شما هیچ کجا در کنار برکه کاکتوس نمی بینید و فقط در پارک آبشار تهران است که این تضاد تصویری زیبا را پدید آورده است. یک پل چوبی از روی یکی از آبشارها می گذرد و در جزیره های کوچکی که در احاطه برکه ها هستند آلاچیق هایی برای استراحت وجود دارد. در کنار معابر درختان سماق آمریکایی، بلوط و کاج و سید الاشجار، صنوبر و سپیدار، تبریزی و موگو بر سر مسیرهای پیاده روی سایه افکنده اند. فاصله بین دو برکه ششم و هفتم درختان گیلاس و آلبالو و توت و ازگیل هم می بینید. در میانه های راه آبشارهای کوچک و بزرگی نیز وجود دارند که البته در فصول خشکسالی خشکند. برکه ها هم توسط جویبارهایی به هم متصلند که هم گیاهان حدفاصل دو برکه را آبیاری می کنند. در پارک جنگلی آبشار پارک بازی برای کودکان و پیست دوچرخه سواری برای بزرگسالان وجود دارد در بین راه نیز کافه و روستوران وجود دارد و جدیدا فود کوردتی هم به آنها اضافه شده است. برای کودکان نیز یک شهربازی تعبیه شده که فضا را برای تمام سنین جذاب می کند.

علاوه بر همه آنچه که گفته شد از بالای پارک نمای دریاچه چیتگر و شهر تهران در شب از دیگر جذابیت های این مجموعه است. پنج پارکینگ با ظرفیت 1500 خودرو و نمازخانه و سرویس های بهداشتی از دیگر امکانات پارک هستند. تنها عیب این مجموعه این است که مناسب حال معلولان نیست و امیدواریم طراحانی که به فکر ریه های بیمار تهران هستند معلولان و سالمندان را هم از یاد نبرند تا همه خانواده ها به راحتی بتوانند به همراه همه اعضای خانواده شان از فضاهای این چنینی لذت ببرند.

دسترسی به پارک آبشار
به دلیل اینکه پارک آبشار تا سیستم حمل و نقل شهری اندکی فاصله دارد بهترین وسیله برای رسیدن به این پارک خودروی شخصی یا تاکسی های اینترنتی هستند.
وسیله نقلیه شخصی: از بزرگراه همت غرب به سمت پل آزادگان برانید، پل را پشت سر گذاشته و از خروجی شهرک شهید باقری بزرگراه را ترک کنید با استفاده از تابلوهای راهنما به سمت پارک آبشار برانید. به دلیل قرار گیری این پارک در ارتفاع از دور متوجه زیبایی های آن نخواهید شد.

◉ آدرس: تهران، انتهای بزرگراه همت غرب، اتوبان شهید خرازی، خروجی آبشار تهران، پارک آبشار تهران

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content is protected !!