موزه بانک ملی ایران

موزه بانک ملی ایران یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران در خیابان فردوسی است که در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۹۳۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در این موزه، مجموعه کاملی از هدایای تاریخی بانک، وسایل دفتری و دستگاه چاپ اسکناس، تمبر، عکس‌های قدیمی، سکه و اسکناس‌های تاریخی و… در معرض بازدید عموم قرار گرفته‌اند.

بانک‌ ملی‌ ایران در ۱۷ شهریور ۱۳۰۷ هجری شمسی تاسیس و در ۲۰ شهریور همان سال طی مراسمی رسمی افتتاح شد. درست پنج سال بعد از تاسیس بانک ملی، معماری آلمانی را از بین معماران مشهور آن روزگار برای ساخت بانک ملی انتخاب کرده‌اند. «هانریش» در سال ۱۳۱۲ طراحی اولیه ساخت بنا را انجام داد و طرح او در مدت سه سال به‌طور کامل پیاده‌سازی و ساختمان صندوق پس‌انداز بانک ملی در سال ۱۳۱۵ تحویل مسئولان شد.

در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی بانک ملی ایران اقدام به معرفی نوعی حساب به مردم ایران کرد که به صندوق پس‌انداز ملی شهرت یافت. افتتاح این حساب با استقبال مردمی مواجه شد و به این ترتیب، ساختمان شعبه مرکزی آن با نام ساختمان صندوق‌ پس‌انداز ملی بر سر زبان‌ها افتاد. این ساختمان تا سال ۱۳۳۳ هجری شمسی به‌عنوان تالار معاملات و ادارات مرکزی بانک شناخته می‌شد تا اینکه بنای جدیدی در مجاورت آن به‌عنوان شعبه و ادارات مرکزی بانک تکمیل شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

◉ آدرس: تهران، میدان امام خمینی (ره)، خیابان فردوسی، روبه‌روی سفارت آلمان

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
کجارو | https://www.kojaro.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

- مطالب مرتبط -

«موزه گردی»

error: Alert: Content is protected !!