موزه عروسک ‌های ملل

موزه عروسک‌های ملل از جاهای دیدنی تهران و موزه‌های خصوصی پایتخت به شمار می‌رود که با تلاش‌های مسعود ناصری دریایی، علی گلشن و حمایت فریده ناصری دریایی در سال ۱۳۹۳ هم‌زمان با روز جهانی صلح در تهران تاسیس شد. این موزه که دارای مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی است، از سال ۱۳۹۵ با پشتیبانی «گروه حامیان موزه عروسک‌های ملل»، «موسسه فرهنگی خانه دوستان آشنا» و «برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی» به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

موزه عروسک‌های ملل در سال ۱۳۹۴ جایزه موزه‌داران برتر را از سازمان میراث فرهنگی و از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ جایزه موزه برتر را از ایکوم ( شورای بین المللی موزه‌ها) در شاخص آموزش، پژوهش، کودک و نوجوان، خلاقیت و نوآوری، نگهداری و حفاظت و گردآوری دریافت کرد.

بخش‌های موزه عروسک‌های ملل

عروسک‌های ملل در طبقه اول

بخش اول این موزه با نام موزه عروسک‌های ملل دارای بیش از ۲۵۰۰ قطعه عروسک از ۸۴ کشور و فرهنگ مختلف است. عروسک‌های افغان، چینی، عربی،عروسک‌های خدایان هندی، عروسک‌های تاجیکی بدون چهره، اتریشی و ارمنی تنها بخشی از عروسک‌های این مجموعه هستند. آثار این مجموعه شامل عروسک‌های دست‌ساز، کارخانه‌ای و نمایشی می‌شود.

عروسک و فرهنگ ایران در طبقه دوم

بخش دوم این موزه با نام موزه عروسک و فرهنگ ایران به معرفی اقوام، لباس‌ها، قصه‌ها و افسانه‌ها می‌پردازد. این بخش شامل عروسک‌های مردم‌ساخت قومی ایران، عروسک‌های سلسله‌های تاریخی ایران، عروسک‌های پدید آورندگان و خادمان ادبیات کودک ایران و مجموعه‌ای از عروسک- مجسمه‌های زنان مناطق مختلف ایران با پوشش هر منطقه است.

اسباب‌بازی‌های ملل در زیرزمین

در این بخش دوست‌داشتنی، بازدیدکنندگان علاوه بر آشنایی با اسباب‌بازی‌های گوناگون با تاریخچه ساخت آن‌ها آشنا می‌شوند. همچنین در این بخش تورهای بازی و تورهای کودک، کارگاه‌های متنوع ساخت عروسک و اسباب‌بازی برگزار می‌شود.

فروشگاه موزه

در فروشگاه موزه وسایل و اسباب‌بازی‌های دست‌ساز، عروسک‌های محلی، انواع یادگاری و… به فروش می‌رسد.

◉ آدرس: تهران، دروازه دولت، اول سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک ۲

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
کجارو | https://www.kojaro.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

- مطالب مرتبط -

«موزه گردی»

error: Alert: Content is protected !!