پارک جنگلی خرگوش دره

پارک جنگلی خرگوش دره ، همانطور که اسم متفاوت و جالب توجهی دارد، از فضایی به غایت متفاوت و دلنشین نیز برخوردار است. البته ممکن است فکر کنید خرگوش در تپه این پارک وجود دارد!! اما اینطور نیست. به دلایلی نام این منطقه به این صورت انتخاب شده است.

مساحت این پارک فوق‌العاده سرسبز و زیبا حدودا 65 هکتار می‌باشد. در دهه چهل در این قسمت از شهر زمین‌های وسیعی وجود داشت که عموما بیابانی بودند. در آن زمان هنوز ساخت‌و‌سازی در این زمین‌ها صورت نگرفته‌ بود. از این رو مسئولین وقت، جهت ایجاد منبعی برای تصفیه هوا به صورت طبیعی، شروع به اجرای پروژه نهال‌کاری در آن محدوده کردند.

سپس طی 50 سال بعدی، در آن منطقه ساخت‌وسازهایی صورت گرفت و به مرور زمان پارک‌ها سروسامان یافتند. این پارک جنگلی نیز حاصل همچین سیر تکاملی است و سال تاسیس آن به 1343 برمی‌گردد. پارک خرگوش دره تهران در غربی‌ترین قسمت شهر قرار دارد؛ مکانی که مسافران از شهر خارج می‌شوند یا وارد آن می‌شوند.

در واقع هدف از احداث این پارک، اسکان این مسافران عزیز بوده است. همچنین از آنجایی که این پارک درست رو‌به‌روی درب اصلی استادیوم آزادی واقع شده‌است، محل مناسبی برای استراحت تماشاچیان مسابقات فوتبال است. می‌توان قبل یا بعد از برگزاری مسابقات در این محدوده به استراحت پرداخت.

پوشش گیاهی این بوستان درختان کاج، سرو، اقاقیا و زبان گنجشک ‌است. داستانی چالش‌برانگیز و ناراحت‌کننده درباره بخشی از این درختان زیبا و سرسبز وجود دارد. داستان مربوط به زمانی است که شهرسازی می‌بایست آزاد راه تهران-کرج را احداث می‌کرد و گسترش می‌داد. آزادراه که درست از وسط پارک جنگلی خرگوش دره تهران می‌گذشت، سبب شد بسیاری از درختان این منطقه را قطع کنند.

در آن زمان، این موضوع با برخوردها و اعتراضات شدیدی از سوی مردم، فعالان محیط زیست و البته برخی از مسئولین وقت رو‌به‌رو شد. اما به هرحال، شهرسازی و شهرنشینی این حقایق تلخ را در خود جای داده است. گاهی اوقات نمی‌توان با این مسائل مقابله کرد. این یک حقیقت کتمان‌ناپذیر است که شهرنشینی سبب ایجاد آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیر به طبیعت می‌شود.

امکانات خرگوش دره تهران

اولین و مهمترین نکته درباره امکانات این مکان وجود جای پارک مناسب برای خودروهای مراجعه‌کنندگان است. همچنین می‌توان به سرویس بهداشتی و آلاچیق‌های زیبا و دنج اشاره کرد. این بوستان فضای مناسبی برای دورهمی خانوادگی، پهن‌کردن زیرانداز و نشستن روی زمین دارد.

چطور به پارک جنگلی خرگوش دره برویم؟
می‌توانید با ماشین شخصی، مترو و اتوبوس به این بوستان زیبا بروید. نزدیکترین ایستگاه مترو به پارک جنگلی خرگوش دره ایستگاه متروی چیتگر است. می‌توانید سوار خط 5 شوید و بعد از پیاده ‌شدن، از اتوبوس‌ها و یا تاکسی‌های پایانه مترو استفاده کنید. پیاده‌روی برای رسیدن به این پارک کمی سخت است. زیرا آزادراه و موقعیت منطقه این اجازه را نمی‌دهد. برای رسیدن به این ایستگاه نباید سوار قطارهای تندروی خط 5 شوید زیرا در این ایستگاه توقف نمی‌کنند. از قطارهای کندرو و عادی این خط استفاده نمایید. با استفاده از اتوبوس می‌توان به راحتی به پارک رسید. کافی است در ایستگاه درب غربی استادیوم آزادی پیاده شوید.

◉ آدرس: آدرس اول: بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری ( به سمت غرب)، قبل از خروجی بزرگراه آزادگان آدرس دوم: اتوبان تهران-کرج، بعد از بلوار غربی استادیوم آزادی

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content is protected !!