پارک جنگلی سوهانک

پارک جنگلی سوهانک تهران با مساحتی در حدود 400 هکتار، یکی از بزرگترین بوستان های جنگلی تهران است. سوهانک کجاست؟ این پارک جنگلی در محله سوهانک قرار گرفته است و در ارتفاع 1750 متری از سطح دریا قرار دارد. ادغام بافت‌های قدیمی روستایی این محله با ساختمان‌های بلند مرتبه و مدرن، جلوه‌ای خاص به این منطقه بخشیده است.

این بوستان با چشم اندازهای بسیار زیبا و نیز امکانات تفریحی مختلف در سال 1361 به صورت رسمی مورد استفاده قرار گرفت. فضاهای وسیع و سرسبز متصل به دامنه‌های البرز موجب شده است تا پارک سوهانک از پوشش‌های گیاهی متنوعی نظیر درختان کاج، ارغوان، زبان گنجشک، بادام، توت، اقاقیا، آیلان توس، سرو نقره ای، سنجد، عرعر، کاج سیاه، سرو خمره ای و سماق برخوردار باشد که بیشترین منابع آبی آن ها از رودخانه زردبند جاجرود تامین میشود.

اماکن دیدنی و تفریحی پارک جنگلی سوهانک تهران

وجود تپه‌ها و پستی بلندی‌های متعدد در پارک جنگلی سوهانک موجب شده است تا جانوران گوناگونی از قبیل خرگوش و روباه و حتی کبک در آن به چشم بخورند. در مناطق کوهستانی و مرتفع بوستان میتوان شاهد پرندگان مهاجری نظیر اردک و غازهای وحشی بود که دانه دادن به آن ها به یکی از تفریحات و سرگرمی های جذاب افرادی تبدیل شده است که به محیط زیست و جانداران عشق می‌ورزند.

مسیرهای امنی در پارک سوهانک برای پیاده‌روی در نظر گرفته شده‌اند و افراد علاقه‌مند به پیاده‌روی از این مسیرها عبور می‌کنند و از تماشای گونه‌های گیاهی و مناظر زیبای پارک لذت می‌برند. قدم زدن در فضاهای بکر و خلوت این بوستان می‌تواند شما را برای آغاز یک هفته کاری جدید آماده سازد. علاوه بر آن، می‌توان از تپه‌ها و بلندی‌های این پارک شاهد مناظر تهران بود و از سمت شرق بوستان، دریاچه زیبای سد لتیان را تماشا کرد. همچنین افراد علاقه مند به عکاسی می‌توانند سوژه‌های زیبایی را در این پارک پیدا کنند.

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی جنگل سوهانک، وجود باغ‌های متعدد میوه و نیز استخرهایی است که منابع آبی این باغات را تامین میکنند. آب و هوای دل‌انگیز این باغ‌ها در کنار استخرها و صدای دلنشین فوران آب موجب شده است تا گردشگران متعددی در این فضاها به استراحت بپردازند. وسعت و موقعیت جغرافیایی این پارک به گونه‌ای است که امکان احداث مجموعه‌های آبی، پارک های ویژه بانوان، مسیرهای دوچرخه‌سواری و سالن‌های متعدد ورزشی و تفریحی را فراهم می‌آورد و احداث این اماکن در آینده به اجرا در خواهند آمد.

پستی بلندی‌ها و تپه‌های بوستان جنگلی سوهانک تهران بهترین گزینه برای علاقه‌مندان به ورزش موتوری سواری و همچنین آفرود است. می‌توان از این تپه‌ها به عنوان پیست موتورسواری و ماشین‌های مسابقه‌ای دو دیفرانسیلی استفاده کرد که تماشای آن برای بسیار از افراد بسیار جالب و دیدنی است.

علاوه بر آن به افرادی که کوهنورد هستند و یا دوست‌دار طبیعت اند، ورزش دوچرخه‌سواری کوهستان بر روی تپه‌های ماهور این پارک پیشنهاد می‌شود. دوچرخه‌سواری کوهستان با وجود اینکه مسیرهای مشخصی برایشان در نظر گرفته نشده است، یک ورزش فوق‌العاده هیجانی و لذت‌بخش است و سایر افراد نیز می‌توانند از مشاهده آن نهایت لذت را ببرند. برای این ورزش باید نکاتی مانند آمادگی جسمانی، تجهیزات لازم مانند کفش، کلاه و لباس مناسب و نیز دوچرخه مخصوص را در نظر گرفت.

پارک جنگلی سوهانک تهران به علت وسعت زیاد و خلوت بودن نسبی‌اش، از بوفه و یا رستورانی برخوردار نیست و برای تهیه مواد خوراکی باید به سوپرمارکت‌ها و غذاخوری‌های محله سوهانک مراجعه کنید.

پارک جنگلی سوهانک تهران در فصول مختلف

موقعیت جغرافیایی و مناطق کوهستانی پارک جنگلی سوهانک تهران به گونه‌ای است که در تمام فصول سال زیبایی و طبیعت خاص خود را دارد و گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. فصول بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از این پارک زیبا است. در فصل بهار پرندگان مهاجر متعددی به بلندی‌های این پارک مهاجرت می‌کنند. فصل پاییز بهترین زمان برای ثبت تصاویری دلنواز و زیبا به ویژه از تردد افراد در این بوستان است. در فصل زمستان هم به علت مرتفع بودن پارک، گونه‌های جانوری متعددی مانند کبک و روباه در آن قابل مشاهده هستند.

مسیرهای دسترسی به پارک جنگلی سوهانک
برای رفتن به بوستان جنگلی سوهانک با خودروی شخصی، می‌توانید از سمت میدان نوبنیاد تهران در منطقه تجریش، وارد اتوبان ارتش شوید و سپس جاده لشکرک را به سمت شمال طی کنید و وارد دو راهی خاکی بوستان شوید. پارکینگ در اطراف بوستان احداث نشده است، ولی جای پارک در خیابان های اطراف آن وجود دارد. اگر قصد دارید با وسایل حمل و نقل عمومی به پارک جنگلی سوهانک بروید، میتواند خود را از طریق ایستگاه مترو نوبنیاد در خط 3 مترو تهران به میدان اختیاریه برسانید، و از آنجا سوار اتوبوس های خطی سوهانک شوید.

◉ آدرس: تهران، بزرگراه ارتش، امتداد جاده لشکرک، ضلع شمالی جاده، محله سوهانک

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content is protected !!