موزه آبکار

موزه آبکار یکی از کاخ‌های موجود در مجموعه کاخ سعدآباد است که قبل از انقلاب اسلامی آن را به نام کاخ لیلا پهلوی می‌شناختند. در سال 1373 این بنا به موزه مینیاتور استاد آبکار تبدیل شد و تغییرات کوچکی در فضای داخلی کاخ صورت گرفت. اتاقها به تالارهای موزه تبدیل شدند. در سمت شرقی این کاخ موزه ملت قرار دارد.

علت نام‌گذاری این موزه معرفی یکی از هنرمندان بزرگ به هنردوستان عزیز می‌باشد. کلارا آبکار از مینیاتوریست‌ها و تذهیب‌کاران ارمنی تبار اهل اصفهان بود. او در طول زندگی خود آثارش را هیچ‌گاه در معرض فروش قرار نداد. به پاس قدردانی از این بانوی فرهیخته، موزه مینیاتور به نام موزه‌ی آبکار آغاز به کار کرد و آثار هنر ایشان در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

آثار کلارا آبکار در موزه آبکار سعدآباد

درب ورودی ساختمان موزه مینیاتور برگرفته از ورودی‌های دوران قاجار است. در تالار شماره یک از مجموعه تابلوهای مینیاتور که هنر تذهیب آنها را تکمیل کرده است نگه‌داری می‌شود. در تالار دوم از سه مجموعه با ارزش نقاشی‌های آبرنگ، تالار نقاشی‌های زیر لاکی و روغنی، آثار مینیاتور کلارا آبکار نگه‌داری می‌شود. در تالار سوم بهترین آثار کلارا آبکار از جمله چند نمونه از مینیاتور روی عاج، چند کپی از کار مینیاتوریست‌های ایرانی، یک نمونه از تذهیب و … نگه‌داری می‌شود. برای دوست‌داران هنر، به خصوص مینیاتور و تذهیب بازدید از موزه پهلوی و آثار بی‌بدیل و خلاقانه آن می‌تواند روح شما را تازه کند و شما را حسابی سر ذوق بیاورد.

◉ آدرس: تهران، میدان تجریش، خیابان سعد آباد، مجموعه کاخ سعدآباد

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

- مطالب مرتبط -

«موزه گردی»

error: Alert: Content is protected !!